Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Szymon Gebert 28.06.2012

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. ogródków w lipcu

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego - po kilku godzinach posiedzenia - nie ogłosiły wyroku w tej sprawie. Ma on zapaść dopiero 11 lipca.
Działkowcy przed budynkiem Trybunału Konstytucyjnego w WarszawieDziałkowcy przed budynkiem Trybunału Konstytucyjnego w WarszawiePAP/Tomasz Gzell

Ustawę o rodzinnych ogrodach działkowych zaskarżył już dwa lata temu były pierwszy prezes Sądu Najwyższego Lech Gardocki. Złożył on w tej sprawie dwa wnioski: jeden zarzuca całej ustawie niekonstytucyjność, drugi dotyczy funkcjonowania Polskiego Związku Działkowców.

Profesor Gardocki najwięcej zastrzeżeń we wniosku zgłosił właśnie wobec działalności tej instytucji.

Jego zdaniem, związek narusza prawa działkowców. Do Polskiego Związku Działkowców należy ponad 43,5 tysiąca hektarów, a jhego członkami jest blisko milion rodzin, które korzystają z działek w miastach. Od 23 czerwca trwa Tydzień Protestu Polskich Działkowców. Chcą oni w ten sposób pokazać determinację w obronie swoich praw.

Polski Związek Działkowców zarządza łącznie ponad 43 tysiącami hektarów ziemi. Rodzinne ogródki działkowe zajmują bardzo atrakcyjne tereny w centrach dużych miast. We Wrocławiu jest to 1420 hektarów, w Warszawie 1170, a na przykład w Łodzi 700 hektarów.

Ustawa o ogrodach działkowych została uchwalona w 2005 roku za czasów rządów SLD. Daje ona Polskiemu Związkowi Działkowców prawo do wieczystego użytkowania gruntów, a działkowcy są właścicielami nasadzeń i naniesień. Natomiast samorządy, do których należy ziemia, w przypadku likwidacji ogródków działkowych muszą zapewnić inną lokalizację i wypłacić odszkodowania.

Zobacz galerię dzień na zdjęciach >>>

sg