Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Emilia Iwanicka 30.06.2012

Rząd zakazał chińskich telefonów. Boi się podsłuchów!

Żaden sprzęt telekomunikacyjny wyprodukowany w Kraju Środka nie może zostać zakupiony na potrzeby rządu federalnego - postanowili Kanadyjczycy. Obawiają się prób szpiegostwa.
Rząd zakazał chińskich telefonów. Boi się podsłuchówsxc.hu/cc

Zdaniem władz Kanady sprzęt wyprodukowany w Chinach może zawierać w oprogramowaniu swoiste furtki informatyczne. To rozwiązania, które pozwoliłyby autorom takich "tylnych drzwi" włamać się do rządowej sieci komunikacyjnej. Zagrożenie dla rządowych i prywatnych systemów informatycznych ze strony chińskich służb wywiadowczych zaczęto w Kanadzie traktować poważnie. Od 2010 roku rząd posiada specjalną strategię cyberbezpieczeństwa.

W lutym tego roku amerykański "Wall Street Journal" ujawnił, że kanadyjska firma telekomunikacyjna Nortel była przez przynajmniej dziesięć lat ofiarą ataków chińskich hakerów. Eksperci sądzą, że te włamania przyczyniły się do upadku telekomunikacyjnego giganta w 2009.

Ponad dwa lata temu kanadyjscy badacze opublikowali raport, w którym opisali internetową sieć szpiegowską, służącą m.in. do wykradania danych wojskowych, rządowych oraz danych prywatnych firm. Kanadyjskim i amerykańskim badaczom udało się pójść po internetowych śladach szpiegów aż do chińskiego miasta Chengdu, choć w raporcie zastrzeżono, że nie ma dowodów na udział w szpiegowskiej siatce władz ChRL lub jakiegokolwiek innego rządu. Z drugiej strony badacze zastanawiali się, czy chiński rząd doprowadzi do zamknięcia opisanej sieci szpiegowskiej.

Sprawa może mieć jednak drugie dno. Jak wyjaśniali dziennikarze "Postmedia News", w ramach Światowej Organizacji Handlu można uniknąć oskarżeń o uprzywilejowanie np. własnych producentów, jeśli dany kraj ogranicza krąg dostawców, powołując się na klauzulę bezpieczeństwa narodowego. Właśnie z niej zamierza skorzystać kanadyjski rząd federalny, wybierając na potencjalnych dostawców nowego sprzętu telekomunikacyjnego wyłącznie firmy kanadyjskie.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH

PAP, ei