Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Szymon Gebert 09.08.2012

Szpiegujący klientów banków wirus „na zlecenie rządu”

"Nie ma wątpliwości”, że robak komputerowy Gauss, który szpiegował klientów banków na Bliskim Wschodzie, powstał na zlecenie państwa – oświadczyła firma Kaspersky.
Szpiegujący klientów banków wirus na zlecenie rządusxc.hu

Witalij Kamluk, ekspert rosyjskiej firmy zajmującej się cyberbezpieczeństwem, oświadczył że Gauss jest bardzo podobny do wirusów Stuxnet, Duqu i Flame, których działanie wykrywano wcześniej.

Według Kasperskiego Gauss jest adaptacją Flame – wirusa, którego w maju odkryła rosyjska firma właśnie. Niektóre media łączyły Flame z rządami Stanów Zjednoczonych i Izraela.

Gauss został wykryty tylko w sieciach banków pochodzących z Bliskiego Wschodu, m.in. Bank of Beirut, czy Credit Libanais. Łącznie w czerwcu i lipcu, jak podliczył Kaspersky, odnotowano 1600 przypadków zarażenia wirusem w Libanie, 480 w Izraelu i 260 w Autonomii Palestyńskiej. W przeciwieństwie do klasycznego działania wirusa, celem Gaussa nie jest przekierowanie środków z kont. Umożliwia on jedynie kontrolę nad zarażonymi kontami, niczego w nich nie zmieniając.

Gauss uchodzi za arcydzieło programowania komputerowego. Robak po każdym włamaniu się do komputera „ucieka” ze zdobyczą; tj. kodami dostępu, historią i innymi danymi do serwera, którego informatycy nie są w stanie wykryć. Po zarażeniu 30 komputerów wirus ulega samozniszczeniu, co oznacza że każda grupa 30 zarażonych komputerów miała do czynienia z inną mutacją. Nazwę robak zawdzięcza genialnemu niemieckiemu matematykowi Carlowi Friedrichowi Gaussowi, którego nazwisko wykryto w kodzie robaka.

Zobacz naszą galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

sg