Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Petar Petrovic 10.08.2012

Media chcą upublicznienia sprawy Jamesa Holmsa

Media w USA krytykują zakaz ujawniania materiałów sądowych, gdyż nie pozwala on na ocenę działań policji i władz Denver w dniu masakry, a także ich zdaniem ogranicza nadzorczą rolę prasy.
James Holmes przed sądemJames Holmes przed sądemscreen/cnn

- Sięga o wiele dalej, niż to, co konieczne do ochrony prawa oskarżonego do sprawiedliwego procesu - podkreśla dziennikarz gazety "Denver Post" Gregory Moore.

Dokumentacja sądowa zawiera zeznania świadków, policyjne raporty, nakazy przeszukań i opis zebranego materiału dowodowego. Zdaniem Associated Press nie wiadomo np. jak Holmes według policji przygotowywał się do ataku i w jaki sposób wypełnił swoje mieszkanie materiałami wybuchowymi.

Tymczasem obrońca sprawcy masakry w Kolorado z 20 lipca, któremu zarzuca się zabójstwo 12 ludzi i zranienie kolejnych 58, oświadczył w czasie rozprawy sądowej, że James Holms jest chory psychicznie i przed strzelaniną zabiegał o pomoc.

- Próbował uzyskać pomoc w leczeniu choroby psychicznej - powiedział Daniel King, adwokat Holmesa. Prawnik już wcześniej odnosił się do nieokreślonego schorzenia swego klienta. Jak podkreślił, potrzeba więcej czasu, aby ocenić jego naturę.

24-letni James Holmes, były doktorant neurologii na Uniwersytecie Kolorado w Denver, zastrzelił 12 osób, a 58 ranił podczas premiery filmu "Mroczny rycerz powstaje" kontynuacji serii filmów o Batmanie. W sądzie przedstawiono mu łącznie 142 zarzuty - 24 zarzuty tzw. morderstwa pierwszego stopnia (z premedytacją), 116 zarzutów usiłowania morderstwa oraz jeden zarzut posiadania materiałów wybuchowych.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

(pp)