Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Tomasz Owsiński 15.08.2012

Zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi pierwszy raz w Polsce

Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl, który w czwartek przyjedzie do Polski, to jeden z najbardziej charyzmatycznych hierarchów Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.
Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl IPatriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl I kremilin.ru/Wikipedia

Uważany jest za liberała i zwolennika większego udziału Cerkwi w polityce. Uchodzi też za orędownika zbliżenia prawosławia i katolicyzmu.

W Rosji cieszy się opinią osoby o szerokiej erudycji, fundamentalnej wiedzy i błyskotliwym intelekcie. W Europie ma reputację hierarchy zdolnego zarówno do skutecznej obrony tożsamości rosyjskiej Cerkwi, jak i rozwoju stosunków z Zachodem, w tym z Kościołem katolickim, który zna bardzo dobrze.

Choć Kreml oficjalnie zapewnia, że do wyboru tego patriarchy się nie mieszał, nieoficjalnie wszelkimi dostępnymi środkami wspierał 62-letniego Cyryla. Ten podczas tegorocznych wyborów prezydenckich zrewanżował się bezwarunkowym poparciem dla Władimira Putina. Taki sojusz tronu i ołtarza ma w Rosji długą tradycję.

Podobnie jak jego poprzednik na patriarszym urzędzie Aleksy II jest on oskarżany o współpracę z KGB w latach komunistycznej dyktatury. W oficjalnym dokumencie parlamentu Rosji z 1992 roku kierowany wówczas przez niego Wydział Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych w Patriarchacie Moskiewskim został nawet określony mianem "ukrytego ośrodka agentury KGB wśród wiernych".

Sam Cyryl jakoby miał pseudonim "Michajłow". W każdym razie pod takim pseudonimem - jak utrzymują niektóre media w Rosji - w latach 70. ubiegłego wieku miał on pracować dla KGB w Światowej Radzie Kościołów.

"Otwarty na dialog"

Przyjazd Cyryla do Polski to pierwsza w historii wizyta zwierzchnika Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej w naszym kraju. Sam Cyryl był w Polsce kilka razy w charakterze metropolity smoleńskiego i kaliningradzkiego. W 2004 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

Po spotkaniu z ówczesnym prymasem Polski kard. Józefem Glempem zapowiadał, że jego wizyta przyczyni się do rozwoju stosunków między Kościołem katolickim w Polsce a Rosyjskim Kościołem Prawosławnym.

Cyryl niejednokrotnie bywał też w Stolicy Apostolskiej. Reprezentował Patriarchat Moskiewski na pogrzebie papieża Jana Pawła II i na inauguracji jego następcy Benedykta XVI.

Komentatorzy uważają, że po objęciu urzędu patriarchy moskiewskiego i całej Rusi przez Cyryla rosyjska Cerkiew stała się bardziej otwarta na dialog z Kościołem katolickim, w tym w Polsce.
Potwierdza to metropolita warszawski i całej Polski arcybiskup Sawa, który zaprosił patriarchę do naszego kraju. - Za patriarchy Cyryla sytuacja się zmieniła, on jest bardzo otwarty na dialog - oświadczył zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Zobacz galerię: Dzień na zdjęciach >>>

to