Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Tomasz Jaremczak 16.08.2012

Cyryl w Belwederze: narody Polski i Rosji muszą być razem

W imię przyszłości musimy zapomnieć o urazach z przeszłości - powiedział Cyryl I podczas uroczystego obiadu wydanego przez Bronisława Komorowskiego.
Prezydent Bronisław Komorowski, patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl I, metropolita Warszawy i całej Polski abp Sawa  oraz były premier Tadeusz Mazowiecki w BelwederzePrezydent Bronisław Komorowski, patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl I, metropolita Warszawy i całej Polski abp Sawa oraz były premier Tadeusz Mazowiecki w BelwederzePAP/Paweł Supernak

Był on kolejnym punktem wizyty zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi prawosławnej w Polsce. Wcześniej odwiedził prawosławną katedrę pw. św. Marii Magdaleny na warszawskiej Pradze. Rozmawiał też z biskupami w Konferencji Episkopatu Polski.

Jednak głównym celem jego wizyty w Polsce jest podpisanie wspólnej deklaracji Kościoła rzymskokatolickiego i rosyjskiej Cerkwi prawosławnej o pojednaniu narodów - polskiego i rosyjskiego. Stanie się to w piątek na Zamku Królewskim.

W swym wystąpieniu w Belwederze patriarcha Moskwy i całej Rusi podkreślał, że wynikająca z Ewangelii chrześcijańska moralność jest tym, co łączy oba nasze narody i Kościoły. - Opierając się na tym wspólnym fundamencie, mamy nadzieję na przezwyciężenie ludzkich problemów, wypływających z naszej przeszłości, które czasem wpływają także na teraźniejszość - dodał.
Podkreślił, że "mamy najlepszy środek oddziaływania na procesy historyczne; nie jest to siła polityczna ani gospodarcza, ale głęboka wiara, że na mocy łaski pańskiej możemy przezwyciężyć grzechy ludzkie". - Innym instrumentem jest modlitwa - dodał.
Zwrócił uwagę, że narody Polski i Rosji muszą być razem, szczególnie teraz, gdy - jak powiedział - "nasze wspólne chrześcijańskie fundamenty są zagrożone i podważane są normy moralności". - Niszczone są tradycyjne wzorce rodzinne; otwarcie propagowany jest grzech w stylu życia" - powiedział Cyryl I.

Prezydent Bronisław Komorowski podkreślał, że Kościoły mogą przyczynić się do pojednania polsko-rosyjskiego, poprowadzić do przezwyciężenia uprzedzeń i stereotypów.
Był wdzięczny "za gesty i działania podkreślające wspólnotę cierpienia obu naszych narodów w okresie nocy stalinowskiej". - Między innymi za niedawne poświęcenie przez Waszą Świątobliwość cerkwi przy wejściu na teren cmentarza katyńskiego, gdzie leżą w sąsiadujących ze sobą mogiłach tysiące pomordowanych polskich oficerów, jeńców wojennych i tysiące Rosjan, obywateli ZSRR wymordowanych w czasie czystek komunistycznych - zwrócił się prezydent do patriarchy.

tj

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>