Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Tomasz Owsiński 03.09.2012

Koniec laby. Czas do szkoły, a tam zmiany

Uczniowie rozpoczynają nowy rok szkolny. Do szkół po wakacjach pójdzie 4 miliony 809 tysięcy dzieci.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjnesxc.hu/public domain

Od dziś zacznie obowiązywać nowy program nauczania dla klas IV-VI szkoły podstawowej oraz szkół ponadgimnazjalnych. Zgodnie z reformą w drugiej i trzeciej klasie szkoły ponadgimnazjalnej uczniowie będą wybierali, których przedmiotów uczyć się będą na poziomie rozszerzonym, a których jako uzupełniających. Ci, którzy zdecydują się uczęszczać na przykład do klasy przyrodniczej, politechnicznej lub ekonomicznej, będą mieli obowiązkowy przedmiot uzupełniający "Historia i społeczeństwo".

Reforma nauczania historii w liceach wywołała liczne protesty róznych środowisk. Jej krytycy zwracali uwagę, że nie gwarantuje ona, iż absolwenci szkół średnich będą znali historię Polski. Po fali protestów minister edukacji zdecydowała się włączyć wątek tematyczny "Ojczysty Panteon i ojczyste spory" jako obowiązkową część przedmiotu "Historia i społeczeństwo".

Ogólnopolska inauguracja roku szkolnego 2012/2013 z udziałem minister edukacji Krystyny Szumilas odbędzie się w poniedziałek w Szkole Podstawowej nr 2 im. Królowej Jadwigi w Jarocinie (woj. wielkopolskie).
Inauguracja odbywać się będzie pod znakiem wykorzystywania nowych technologii w edukacji. W ramach uroczystości zaplanowane zostały m.in. krótkie pokazy kilku lekcji prowadzonych z wykorzystaniem najnowszych technologii, np. uczniowie będą dzięki internetowi rozmawiać po angielsku z nauczycielem native speakerem, będą też przy użyciu komputerów komponować muzykę.
W programie uroczystości jest lekcja wychowania obywatelskiego, którą online poprowadzi pierwsza dama Anna Komorowska, zaprosi też ona młodzież na wirtualną wycieczkę po Belwederze oraz przekaże przesłanie do uczestników inauguracji. Przewidziano także dyskusję z udziałem minister edukacji, ekspertów, nauczycieli i rodziców o nowych technologiach we współczesnej edukacji.

IAR, to