Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Szymon Gebert 24.09.2012

Chińskie statki w pobliżu wysp Senkaku. Eskalacja?

Dwa chińskie statki zwiadowcze zauważono w pobliżu niedawno znacjonalizowanych przez Japonię wysp Senkaku. Chiny roszczą sobie prawa do archipelagu.
Chińska policja przed ambasadą Japonii w PekinieChińska policja przed ambasadą Japonii w PekiniePAP/EPA/HOW HWEE YOUNG

Wysepki są terytorium spornym, do których zgłaszają pretensje Chiny, Japonia i Tajwan. Senkaku zostały zaanektowane przez Japonię w 1895 roku po odebraniu ich Chinom. Po II wojnie światowej były administrowane przez Stany Zjednoczone, a potem oddane Japonii. Pod koniec lat 60. Chiny i Tajwan zaczęły się o nie upominać, gdy okazało się, że mogą tam być bogate złoża ropy naftowej.

Sytuacja zaostrzyła się w sierpniu, gdy na jednej z nich wylądowali prochińscy aktywiści, a w ubiegłym tygodniu rząd japoński kupił od prywatnych właścicieli trzy z pięciu wysp Senkaku. W około stu chińskich miastach doszło w minionym tygodniu do masowych protestów, a władze w Pekinie wezwały Tokio do anulowania umów. Chińskie służby celne zaostrzyły procedury kontroli japońskich towarów na granicach i zwiększyły ich częstotliwość.

W niedzielę poinformowano o odwołaniu przez władze w Pekinie zaplanowanych na 27 września uroczystości 40-lecia normalizacji stosunków chińsko- japońskich. Japonia utrzymuje, że wyspy od zawsze były częścią prefektury Okinawa i zgodnie z prawem należą do Japonii. Tokio podkreśla, że zainteresowanie Chin i Tajwanu wyspami wzrosło po ujawnieniu, że w tym rejonie jest wiele bogactw naturalnych. Pekin i Tajwan twierdzą, że Japonia włada wyspami bezprawnie.

Zobacz naszą galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

sg