Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Martin Ruszkiewicz 02.10.2012

CBA po latach ujawniło statystykę podsłuchów

Centralne Biuro Antykorupcyjne przekazało Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka dane dotyczące kontroli operacyjnej. Organizacja czekała na informacje trzy lata, a do ich wydania konieczny był wyrok sądu.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjnecba.gov.pl

Od 3 sierpnia 2006 roku do 31 marca 2009 roku CBA wnioskowało o kontrolę operacyjną 946 razy. Warszawski Sąd Okręgowy w 12 przypadkach nie wydał zgody na przeprowadzenie takiej kontroli, a w trzech przypadkach odmówił wydania zgody. Ponadto szef CBA 213 razy sam wydał decyzję o kontroli na podstawie przepisów o przypadkach "niecierpiących zwłoki". W 159 przypadkach Sąd Okręgowy wyrażał zgodę na przedłużenie kontroli.

Szef CBA początkowo nie chciał przedłożyć danych fundacji. W lutym 2012 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję Szefa CBA i nakazał udostępnienie wnioskowanych przez HFPC danych.

- Potwierdzają się przypuszczenia, że sąd prawdopodobnie nie sprawuje efektywnej kontroli nad stosowaniem podsłuchów i innych kontroli operacyjnych. Odmów jest śladowa ilość, a trudno uwierzyć, że służby zawsze przygotowują idealne i uzasadnione wnioski - powiedział wiceprezes zarządu HFPC dr Adam Bodnar. Dodał, że uzyskana statystyka powinna stać się przedmiotem zainteresowania i dyskusji na temat kontroli sądów nad działalnością służb, na przykład w Krajowej Radzie Sądownictwa.

W drugiej połowie września NSA nakazał z kolei udzielić informacji o liczbie stosowanych kontroli operacyjnych z lat 2002-2009 Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Orzeczenie to jest prawomocne i niezaskarżalne. Agencja czeka jeszcze na jego pisemne uzasadnienie.

- Teraz będziemy kierowali kolejne wnioski do poszczególnych służb i próbowali uzupełnić statystyki o bardziej aktualne dane, gdyż ogólna zasada dotycząca ujawniania tych danych została już przez sądy rozstrzygnięta - zaznaczył dr Bodnar.

Z udostępnionymi statystykami CBA dotyczącymi lat 2006 - 2009 można zapoznać się na stronie internetowej Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka www.hfhr.pl.

Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>

IAR, PAP, mr