Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 12.10.2012

Rząd z wotum zaufania. "Koniec wieńczy dzieło"

- Zwycięzców się nie sądzi. Przewaga była wyraźna - podkreśla polityk PO Grzegorz Schetyna.
Rząd z wotum zaufania. Koniec wieńczy dziełoPAP/Radek Pietruszka

Wiceszef Platformy uważa, że wynik głosowania powinien zakończyć pomysły opozycji dotyczące odwołania rządu. - Jeżeli ktoś chce poważnie robić politykę musi brać pod uwagę sejmową matematykę - zaznacza. Według Schetyny złożenie wniosku o wotum zaufania przez premiera jest dobrym sygnałem dla polskiej demokracji.
Drugie expose premiera: CZYTAJ TREŚĆ>>>
"Byliśmy pewni wyniku"
- Premier wyłożył karty na stół i wygrał. (...) Byliśmy pewni wyniku - mówi szef klubu PO Rafał Grupiński. Podkreśla, że kluby koalicyjne stawiły się niemal w pełnym składzie. - To po pierwsze potwierdzenie mandatu rządu, dla tych, którzy próbowali podważać ten mandat. A po drugie kompletne unieważnienie pomysłów z para- lub subpremierem - dodaje.
Zdaniem ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego są dwa powody do zadowolenia - rząd zyskał wotum zaufania, a Unia Europejska dostała pokojowego Nobla. Zapowiedzi opozycji, że nie zrezygnuje ona z wniosku o konstruktywne wotum nieufności nazwał niepoważnymi.
Drugie expose premiera: RELACJA NA ŻYWO>>>
"Rząd pokazał, że ma stabilne poparcie"
Uważa poseł PSL Eugeniusz Kłopotek. Ocenia, że w tej sytuacji nie ma sensu zgłaszać wniosków o konstruktywne wotum nieufności.
- Wszystko na to wskazuje, że ciągniemy ten wózek dalej. Tego należało się spodziewać, tym bardziej, że jest to przewaga nie kilku, a kilkunastu głosów, dlatego, że posłowie niezależni głosują na ogół za koalicją rządową - wyjaśnia Kłopotek.
Poseł jest zadowolony, bo - jak twierdzi - słuchając wystąpienia Tuska miał wrażenie, że słucha tego, co powtarzają ministrowie z PSL - szef resortu gospodarki Waldemar Pawlak i minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.
- Są konkrety: daty, kwoty i zadania, i każdy z nas, również dziennikarze i opinia publiczna będzie mogła spokojnie premiera punktować i rozliczać. Mam nadzieję, że pozytywnie - dodaje.
Drugie "expose" premiera
W tzw. drugim expose premier zapowiedział m.in. przedłużenie urlopu macierzyńskiego do roku, pieniądze na przedszkola, "nie" dla "ozusowania" tzw. umów śmieciowych, inwestycje w bezpieczeństwo, program budowy autostrad, walkę o budżet UE. Na koniec wystąpienia Donald Tusk zwrócił się do Sejmu o wyrażenie wotum zaufania dla rządu. Posłowie ten wniosek przyjęli.
Szef rządu przekonywał, że tzw. drugie expose było niezbędne po pierwszym roku działań w drugiej kadencji rządu. Podkreślił, że 2013 rok będzie trudniejszy i będzie wymagał twórczego myślenia, jak skutecznie chronić Polskę przed kryzysem.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, PAP, kk