Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Agnieszka Kamińska 14.10.2012

Statystyczny nauczyciel ma 41 lat i jest kobietą

W Polsce jest ponad 668 tys. nauczycieli. 14 października przypada ich święto - Dzień Edukacji Narodowej.
Statystyczny nauczyciel ma 41 lat i jest kobietąGlow Images/East News

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.

Zawód nauczycielski należy do zawodów sfeminizowanych, aż 81,5 proc. pracujących w tym zawodzie to kobiety. Statystyczny polski nauczyciel ma 41 lat, wykształcenie wyższe i jest kobietą - wynika z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej.

W danych MEN za rok szkolny 2011/2012 (w przeliczeniu na etaty, gdyż jeden nauczyciel może pracować w różnych typach szkół) wynika, że najwięcej nauczycieli uczy w szkołach podstawowych - 173 tys. W szkołach ponadgimnazjalnych (łącznie ze szkołami artystycznymi) uczy 121 tys. nauczycieli, w gimnazjach - 106 tys. nauczycieli. W przedszkolach pracuje 78,9 tys. nauczycieli.

Oświecenie w Polsce

Komisja Edukacji Narodowej (pełna nazwa: Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca) - była pierwszym w świecie ministerstwem oświaty i o wiele lat wyprzedziła podobne rozwiązania w innych państwach. Powołana została przez Sejm Rozbiorowy 14 października 1773 r. na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Działała w latach 1773-1794. Stworzyła nowoczesną strukturę organizacyjną oświaty - od szkół elementarnych poprzez gimnazja aż do wyższych uczelni. Reforma objęła programy nauczania, do których wprowadzono elementy nauk przyrodniczych, historii i geografii Polski, naukę języka ojczystego, wychowanie obywatelskie.

Komisja powołała Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych, które zajęło się przygotowywaniem podręczników. Zamawiano je u wybitnych uczonych polskich oraz tłumaczono najlepsze opracowania zagraniczne. Komisja uregulowała również podstawy prawne zawodu nauczycielskiego oraz stworzyła pierwsze szkoły kształcące pedagogów. Zreorganizowane zostały też akademie: krakowska i wileńska. Kres działaniom Komisji Edukacji Narodowej położyła utrata niepodległości Polski.

Ponieważ święto wypada w tym roku w niedzielę, dlatego najważniejsze uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej przesunięto na poniedziałek.

PAP/agkm

Galeria: dzień na zdjęciach >>>