Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Artur Jaryczewski 20.10.2012

Stabilizacja? Libia rok po zabiciu Kaddafiego

W rok po zabiciu dyktatora Muammara Kaddafiego Libia stopniowo staje na nogi - ocenia doktor Kacper Rękawek z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Muammar KaddafiMuammar KaddafiJesse B. Awalt/Wikimedia Commons/CC

Zdaniem eksperta, na Libię nie można patrzeć wyłącznie z perspektywy stolicy kraju - Trypolisu. Jak podkreślił w rozmowie z IAR doktor Kacper Rękawek, względną stabilizację Libii zapewnia wzrastające wydobycie ropy naftowej. To, co widzieliśmy ostatnio w Libii to obraz chaosu i niestabilności. Jednak we wschodnich regionach Libii można mówić o dość stabilnej sytuacji.

Ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych zaznaczył, że przemiany w Libii dotyczą także sfery politycznej. Doszło do sytuacji, w której szef zwycięskiego ugrupowania w wyborach nie sprawuje funkcji premiera, gdyż niegdyś był współpracownikiem libijskiego dyktatora. Taki kandydat nie zyskałby akceptacji społeczeństwa.

Po przemianach ustrojowych Libia musi także zacząć szukać nowych sojuszników na arenie międzynarodowej. W ocenie doktora Rękawka, najbliższym partnerem Libii powinien być Egipt. Być może władze libijskie powinny również skierować swoją uwagę na Turcję, bo Libia będzie miała spore kłopoty z nawiązaniem dobrych relacji chociażby z Algierią czy z Iranem.

W lipcu Libijczycy po raz pierwszy głosowali w wolnych wyborach parlamentarnych. Jednak kraj wciąż zmaga się z kryzysem rządowym. Niespełna tydzień temu Libijski Powszechny Kongres Narodowy wybrał byłego dyplomatę Alego Zidana na nowego premiera. Desygnowany wcześniej na szefa rządu Mustafa Abu Szagur musiał w zrezygnować, ponieważ nie był w stanie powołać swojego gabinetu.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

IAR/aj