Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Artur Jaryczewski 05.11.2012

Czystka w "Rzeczpospolitej"? Kierownictwo na wylocie

Tekst "Trotyl na wraku tupolewa" był nierzetelny i nienależycie udokumentowany - uznała Rada Nadzorcza dziennika.
Tomasz Wróblewski, dotychczasowy redaktor naczelny RzeczpospolitejTomasz Wróblewski, dotychczasowy redaktor naczelny "Rzeczpospolitej"PAP/Bartłomiej Zborowski

Rada nadzorcza Presspubliki rekomendowała zarządowi spółki rozwiązanie umów z red. naczelnym "Rzeczpospolitej" Tomaszem Wróblewskim, jego zastępcą Bartoszem Marczukiem, szefem działu krajowego Mariuszem Staniszewskim oraz Cezarym Gmyzem. Rada nadzorcza oraz właściciel wydawnictwa Grzegorz Hajdarowicz po przeprowadzonym postępowaniu uznali, że dziennikarze związani z publikacją tekstu "Trotyl na wraku Tupolewa" "nie mieli podstaw do stwierdzenia, iż we wraku tupolewa znaleziono ślady trotylu i nitrogliceryny".

- Tekst uznajemy za nierzetelny i nienależycie udokumentowany. Pan red. Cezary Gmyz pomimo wcześniejszych zapewnień nie przedstawił żadnych oświadczeń, stwierdzając, że informatorzy odmówili złożenia dokumentów. Niezależnie od tego, co ustali prokuratura, na obecnym etapie wiedzy publikowanie tytułu "Trotyl na wraku Tupolewa" było ogromnym nadużyciem - czytamy w oświadczeniu Rady Nadzorczej dziennika.

W ubiegłym tygodniu Cezary Gmyz na łamach "Rzeczpospolitej" napisał, że na wraku rządowego Tupolewa, który rozbił się pod Smoleńskiem znaleziono ślady trotylu i nitrogliceryny. Publikacja wywołała medialną burzę. Informację dziennika przedrukowały światowe media. Głos w tej sprawie zabierali zarówno politycy rządu, jak i opozycji. Padło wiele mocnych słów. Prokuratura, która przez wiele godzin milczała, ostatecznie zaprzeczyła doniesieniom "Rzeczpospolitej".

Wiadomość o zwolnieniu Cezarego Gmyza wywołała falę oburzenia na portalach społecznościowych. Na Facebooku pojawiła się specjalna grupa, która chce "bronić" dziennikarza. Z kolei na Twitterze powstał pomysł zorganizowania pikiety przed siedzibą "Rzeczpospolitej". Kilkadziesiąt minut po pojawieniu się informacji o zwolnieniu Gmyza Jacek Karnowski zadeklarował, że autor może rozpocząć współpracę z portalem wpolityce.pl.

Kto nowym naczelnym?

Na portalach społecznościowych publicyści zaczęli przerzucać się kandydaturami, kto może trafić do nowego kierownictwa "Rzeczpospolitej". Nowym naczelnym gazety - według największej liczby komentatorów - może zostać Andrzej Talaga. Natomiast wice naczelnym - Bartosz Węglarczyk.

Zobacz galerię: Dzień na zdjęciach >>>

aj