Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Gabriela Skonieczna 20.11.2012

Przezwyciężyli totalitaryzmy. Składają hołd Herlingowi-Grudzińskiemu

Prezydent Bronisław Komorowski wraz z prezydentami Niemiec i Włoch: Joachimem Gauckiem i Giorgio Napolitano odsłonił tablicę poświęconą pamięci pisarza.
Prezydent Polski Bronisław Komorowski (P), Prezydent Włoch Giorgio Napolitano (2P), Prezydent Niemiec Joachim Gauck (2L) i Marta Herling, córka Gustawa Herlinga-Grudzińskiego (L) na uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu w NeapoluPrezydent Polski Bronisław Komorowski (P), Prezydent Włoch Giorgio Napolitano (2P), Prezydent Niemiec Joachim Gauck (2L) i Marta Herling, córka Gustawa Herlinga-Grudzińskiego (L) na uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu w NeapoluPAP/Jacek Turczyk

Tablica znajduje się na domu przy via Francesco Crispi 69, gdzie Gustaw Herling-Grudziński, autor "Innego świata" mieszkał przez ponad 40 lat. Jak wspomina jego córka, pisarz dobrze się czuł w Neapolu. - Ojciec lubił mówić, że miasto jest trudne, ale wspaniałe - wspomina Marta Herling.

Uroczystość
Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu w Neapolu. Prezydent Komorowski z małżonką kontynuują dwudniową wizytę we Włoszech.

Prezydent Bronisław Komorowski podkreślił, że to niezwykły moment, bo hołd pisarzowi składa wraz z prezydentami narodów, które mają za sobą przezwyciężenie totalitaryzmów: faszyzmu i komunizmu. Prezydent Włoch Giorgio Napolitano podkreślił, że dziedzictwo Gustawa Herlinga-Grudzińskiego należy i do Polski i do Włoch. Bo, choć był zmuszony do emigracji, pozostał związany z polską ziemią, narodem i kulturą. Był jednak także związany z Włochami, a szczególnie z językiem, który każdego dnia bardziej go fascynował.

Zapraszamy do serwisu herling.polskieradio.pl, gdzie znajdują się wywiady z pisarzem oraz jego wspomnienia z różnych okresów życia, tworzące niezwykłą autobiografię mówioną. Dzięki archiwalnym rozmowom, jakie przeprowadzili z nim dziennikarze Radia Wolna Europa oraz radiowej Dwójki, dowiemy się również, jak autor "Skrzydeł ołtarza" odczytuje własną twórczość.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

gs