Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Gabriela Skonieczna 22.11.2012

Polska pustoszeje. Młodzi żyją samotnie lub emigrują

Uczestnicy II Kongresu Demograficznego apelują do rządu o energiczne, systemowe działania w związku ze starzeniem się społeczeństwa. Ostrzegają przed poważnym zagrożeniem naruszenia równowagi międzypokoleniowej.
Polska pustoszeje. Młodzi żyją samotnie lub emigrują Glow Images/East News
Posłuchaj
  • prof. Irena Kotowska
  • Józef Sebesta, marszałek województwa opolskiego
Czytaj także

W projekcie dokumentu kończącego wielomiesięczne obrady, specjaliści piszą o trudnościach w zakładaniu i utrzymaniu rodzin, zagrożeniu brakiem pracy, szczególnie wśród młodych, o spadku liczby urodzeń a także o potrzebie wsparcia ludzi starych, coraz częściej żyjących samotnie. Postulują też poprawę opieki zdrowotnej i profilaktyki.
Podczas obrad profesor Irena Kotowska zwróciła uwagę na szybko dokonującą się zmianę modelu polskiej rodziny. Coraz częściej są to związki nieformalne. Wiele rodzin się rozpada. Szybko rośnie liczba jednoosobowych gospodarstw domowych, nie tylko w mieście, również na wsi.
Uczestnicy kongresu zwrócili uwagę na liczną emigrację za pracą, także na zjawisko reemigracji, kiedy to młodzi ludzie po powrocie do Polski ponownie decydują się wyjechać nie znajdując tu stabilizacji. W kraju pozostają ludzie coraz starsi, często mieszkający samotnie. Nasila się zjawisko "sierot emigracyjnych”

Czytaj więcej o II Kongresie Demograficznym >>>
W tym kontekście dramatycznie zabrzmiało wystąpienie marszałka województwa opolskiego Józefa Sebesty. Na jego terenie sytuacja jest najgorsza: bardzo mało urodzeń, bardzo dużo emigracji. "prognozy są krytyczne”, mówił marszałek. Doszło do sytuacji, kiedy to władze województw zachodnich martwią się wzrastającym poziomem wykształcenia i znajomości języka niemieckiego, bo to oznacza groźbę wyludnienia się regionu i rosnącą emigrację za pracą do krajów niemieckojęzycznych. W Zielonogórskiem podkreślają, że bliska Brandemburgia i Saksonia, jako landy wyludnione, zasysają siłę roboczą z Polski. Prognozy nie są dobre. Dla ratowania sytuacji powstaje plan utworzenia specjalnej, opolskiej strefy demograficznej. W poniedziałek na Opolszczyznę leci premier. W województwie liczą też na wizytę prezydenta. Bronisław Komorowski musiał w ubiegłym tygodniu, ze względu na mgłę, przesunąć wizytę na Śląsku Opolskim. Tamtejsza specjalna strefa demograficzna byłaby rodzajem laboratorium sprawdzającym efekty polityki demograficznej i prorodzinnej rządu. Dobre rozwiązania wprowadzono by w skali kraju.

W dniach 22-23 listopada 2012 roku odbywa się sesja końcowa - zamykająca II Kongres Demograficzny, którego patronem jest Polskie Radio.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

gs