Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Katarzyna Karaś 28.11.2012

Koniec "Uważam Rze"?

Po odwołaniu redaktora naczelnego "Uważam Rze" z tygodnika odchodzą kolejni publicyści. Pawła Lisickiego zastąpił Jan Piński - dotychczas związany z redakcją portalu nowyekran.pl.
Koniec Uważam Rze?

Po odwołaniu szefa "Uważam Rze" o swoich rezygnacjach poinformowali jego zastępca Piotr Gabryel oraz publicysta Bronisław Wildstein. Z tytułem pożegnają sie również inni publicyści - Robert Mazurek, Rafał Ziemkiewicz, Marek Magierowski, Piotr Semka, Piotr Zaremba, Jacek i Michał Karnowscy, Waldemar Łysiak oraz Andrzej Horubała - dowiedział się portal PolskieRadio.pl. - Odchodzi trzon publicystyczny zespołu, który stanowił o treści tygodnika - mówi anonimowo jeden z dziennikarzy.

Tymczasem Cezary Gmyz na swoim profilu na Facebooku napisał: "My, twórcy i autorzy tygodnika Uważam Rze, po odwołaniu redaktora, Pawła Lisickiego, nie widzimy dalszych możliwości współpracy z tym pismem. Nie bierzemy odpowiedzialności za cokolwiek, co pojawiać się będzie pod jego szyldem. Dziękujemy naszym czytelnikom za zainteresowanie i liczymy, że będziemy mogli spotkać się znowu już pod innym tytułem".

Pod oświadczeniem podpisali się: Łukasz Adamski, Sławomir Cenckiewicz, Krzysztof Fuesette, Cezary Gmyz, Piotr Gociek, Piotr Gontarczyk, Andrzej Horubała, Jerzy Jachowicz, Igor Janke, Jacek Karnowski, Michał Karnowski, Waldemar Łysiak, Marek Magierowski, Robert Mazurek, Maciej Pawlicki, Marek Pyza, Piotr Semka, Wiktor Świetlik, Łukasz Warzecha, Bronisław Wildstein, Piotr Zaremba, Rafał Zawistowski, Rafał A. Ziemkiewicz i Piotr Zychowicz.

Paweł Lisicki był szefem "Rzeczpospolitej" od 2006, w 2011 stanął na czele tygodnika "Uważam Rze". W ub. roku po przejęciu Presspubliki - wydawcy "Rz" - przez Gremi Media (spółkę Grzegorza Hajdarowicza) - na stanowisku naczelnego dziennika Lisickiego zastąpił odwołany niedawno Tomasz Wróblewski.

Tydzień temu Paweł Lisicki ostro skrytykował prezesa Presspubliki Grzegorza Hajdarowicza w wywiadzie dla w serwisu "WPolityce.pl". Ta wypowiedź jest podawana jako jeden z powodów decyzji personalnej Hajdarowicza.

Lisicki pytany o powody swojego zwolnienia wymienił także brak deklaracji, że nie będzie publikował na łamach "Uważam Rze" artykułów Cezarego Gmyza - zwolnionego z Presspubliki autora artykułu "Trotyl na wraku tupolewa", który rada nadzorcza wydawcy uznała za nierzetelny i nienależycie udokumentowany.

Trzecim wskazanym przez Lisickiego powodem odwołania miało być nie dosyć skuteczne "zwalczanie" przez niego dwutygodnika "W Sieci", którego pierwszy numer ukazał się w poniedziałek.

Redaktorem naczelnym "W Sieci" został naczelny portalu wPolityce.pl Jacek Karnowski. Na łamach pisma publikować ma część autorów "Uważam Rze", m.in. Piotr Zaremba, Piotr Semka, Jerzy Jachowicz, Piotr Gociek i Bronisław Wildstein. W pierwszym numerze "W Sieci" ukazał się też m.in. artykuł Cezarego Gmyza.

Publicystą "W Sieci" jest też brat Jacka Karnowskiego, Michał - do wtorku wicenaczelny "Uważam Rze". Na portalu wPolityce.pl zaprzeczył on, że jego odejście z "Uważam Rze" miało związek z jego zaangażowaniem w nowe pismo.

- (...) O żadnym sporze czy konflikcie z redakcją Uważam Rze i red. Pawłem Lisickim nie ma mowy. Już dawno ustaliliśmy, że ze względu na dynamiczny rozwój wPolityce.pl (...) będę musiał zmniejszyć swoje zaangażowanie w tygodnik, który współtworzyłem, dziś zresztą dojrzały i rozpędzony. Ten moment właśnie nastąpił, oznaczał ustąpienie z funkcji wicenaczelnego i niefortunnie zbiegł się z momentem uruchomienia dwutygodnika W Sieci przez Jacka Karnowskiego. Przypisywanie temu innego kontekstu (...) jest nie fair, zwłaszcza wobec tygodnika, sprawia bowiem wrażenie, iż w redakcji są jakieś turbulencje - napisał Michał Karnowski.

Nowy szef "Uważam Rze" Jan Piński, to były szef działu "Polska" we "Wprost" i były szef "Wiadomości" TVP. W 2011 roku został redaktorem naczelnym "Wręcz przeciwnie". Pismo przestało się ukazywać po wydaniu trzeciego numeru. Piński ostatnio związany był z redakcją portalu nowyekran.pl.

"Uważam Rze" był wrześniu br. (ostatnie dostępne dane Związku Kontroli Dystrybucji Prasy) drugim pod względem liczby sprzedanych egzemplarzy tygodnikiem opinii w Polsce - 129,9 tys. egz. Wyprzedziła go tylko "Polityka" - 130,2 tys. egz.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

PAP, press.pl, polskieradio.pl kk, to, dp