Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Karaś 10.01.2013

Zmarł górnośląski dziennikarz Michał Smolorz

Dziennikarz, publicysta i felietonista, znawca Górnego Śląska Michał Smolorz zmarł nagle w czwartek rano. Miał 57 lat.
Posłuchaj
  • Szef katowickiego dodatku Gazety Wyborczej Dariusz Kortko (IAR)
Czytaj także

Smolorz publikował swoje teksty między innymi w "Dzienniku Zachodnim", "Gazecie Wyborczej" w Katowicach i "Polityce".
Jak powiedział Kazimierz Kutz, sam zaliczany do najważniejszych postaci Śląska, Smolorz był największą osobowością w sferze publicznej w regionie - uosobieniem Górnego Śląska walczącego o swoją tożsamość, o uznanie swej inności i etniczności.
- Był niesłychanie dynamiczny, miał wielką energię i nie mógł sobie odmówić mówienia prawdy. Jednocześnie miał swój język, (...) zawsze dosadny. Był tutaj takim bardzo żywym sumieniem Górnoślązaków - powiedział reżyser i senator.
Smolorz zaczął pracę dziennikarską w 1978 roku w Telewizji Polskiej. W stanie wojennym został zwolniony po negatywnej weryfikacji politycznej. Rozpoczął wówczas współpracę z wydawnictwami podziemnymi.
W 1987 r. pod pseudonimem Stefan Szulecki wydał kultową dziś dla wielu książkę pod tytułem "Cysorz", opisującą rządy I sekretarza KW PZPR w Katowicach Zdzisława Grudnia. Do katowickiego ośrodka TVP wrócił w 1989 roku. Stworzył wówczas pierwszy w Polsce program regionalny TVP.
W 1991 roku razem z Wojciechem Sarnowiczem założył studio "Antena Górnośląska". Wyprodukował ponad 200 filmów i widowisk telewizyjnych, w tym serię programów pt. "Wesoło, czyli smutno. Kazimierza Kutza rozmowy o Górnym Śląsku" poświęconych górnośląskiej tożsamości. W 2002 roku jako kandydat niezależny bezskutecznie ubiegał się o stanowisko prezydenta Katowic.
W 2012 wydał książkę pt. "Śląsk wymyślony", będącą jednocześnie jego rozprawą doktorską. Smolorz pisze w niej o mitach, które Ślązacy przyjęli za swoje, a które nie są specyficzne tylko dla nich.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk