Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Michał Chodurski 24.01.2013

Pierwsze od lat rozmowy premierów Rosji i Gruzji

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew odbył krótką rozmowę z szefem rządu Gruzji Bidziną Iwaniszwilim - poinformowała agencja RIA-Nowosti.
Szczyt Ekonomiczny w Davos. Przemawia Angela MerkelSzczyt Ekonomiczny w Davos. Przemawia Angela MerkelPAP/EPA/LAURENT GILLIERON

Do spotkania doszło w szwajcarskim Davos, gdzie obaj premierzy uczestniczą w 43. Światowym Forum Ekonomicznym.

Był to pierwszy kontakt rosyjsko-gruziński na tak wysokim szczeblu od sierpnia 2008 roku, kiedy to po kilkudniowej wojnie z Rosją o Osetię Południową władze w Tbilisi zerwały stosunki dyplomatyczne z Moskwą.

RIA-Nowosti podała, że "gruziński premier sam podszedł do Miedwiediewa. Przez kilka minut o czymś rozmawiali" - cytuje agencja biznesmena z Rosji, który także uczestniczył w bankiecie.

Komentując te doniesienia, rzeczniczka prasowa szefa rządu Rosji Natalia Timakowa oświadczyła, że "w czasie tak dużych konferencji tradycyjnie dochodzi do wielu kontaktów między uczestnikami z różnych państw".

Również w środę wieczorem prezydent Władimir Putin podjął w swojej rezydencji w Nowo-Ogariowie koło Moskwy zwierzchnika Gruzińskiej Cerkwi Prawosławnej, katolikosa-patriarchę całej Gruzji Eliasza II, który od niedzieli przebywa z wizytą w stolicy Rosji. Towarzyszy mu m.in. specjalny przedstawiciel Gruzji ds. stosunków z Federacją Rosyjską Zurab Abaszydze.

20 grudnia 2012 roku w czasie swojej dorocznej konferencji prasowej w Moskwie Putin zadeklarował, że Rosja chce normalizacji stosunków z Gruzją. Dodał jednak, że Federacja Rosyjska nie może zmienić swojej decyzji o uznaniu niepodległości Abchazji i Osetii Południowej. Rosyjski prezydent oznajmił również, że widzi "pozytywne sygnały" ze strony nowego rządu Gruzji, a jako przykład wymienił powołanie w Tbilisi specjalnego przedstawiciela ds. stosunków z Rosją.

14 grudnia w Genewie doszło już do pierwszej bezpośredniej rozmowy wysłannika Tbilisi Abaszydzego z reprezentantem rządu Rosji, wiceministrem spraw zagranicznych Grigorijem Karasinem. Gruziński wysłannik oznajmił po tym spotkaniu, że strony przedyskutowały mechanizmy przywrócenia stosunków gospodarczych i kulturalnych. "Rozpoczęliśmy dialog, bo alternatywą jest impas" - oświadczył.

Zurab Abaszydze podkreślił jednocześnie, że fakt, iż Gruzja prowadzi politykę prozachodnią, nie "może być tematem rozmów" z Rosją. Nie poruszano też sprawy integralności terytorialnej Gruzji, bo "kwestia okupacji" - jak się wyraził przedstawiciel gruzińskich władz - jest przedmiotem innych rozmów. Chodzi o prowadzone w Genewie pod egidą Unii Europejskiej, ONZ i OBWE negocjacje rosyjsko-gruzińskie, w których uczestniczą też przedstawiciele Abchazji i Osetii Płd.

Po wojnie o Osetię Południową Rosja uznała niepodległość tej zbuntowanej prowincji Gruzji i drugiego jej separatystycznego regionu - Abchazji. Kreml odmówił też jakichkolwiek kontaktów z obecnym prezydentem Gruzji Micheilem Saakaszwilim, którego obarcza odpowiedzialnością za sprowokowanie tamtego konfliktu i uważa za zbrodniarza wojennego.

Iwaniszwili, nieprzejednany przeciwnik Saakaszwilego, objął urząd premiera Gruzji w październiku 2012 roku, gdy jego koalicja Gruzińskie Marzenie wygrała wybory parlamentarne. Jeszcze przed wyborami Iwaniszwili zapowiedział starania o poprawę relacji z Rosją.

''