Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Artur Jaryczewski 25.01.2013

Nie będzie związków partnerskich. Kto jak głosował

Sejm debatował nad trzema projektami w sprawie związków partnerskich: autorstwa Ruchu Palikota, SLD i PO.
Nie będzie związków partnerskich. Kto jak głosowałPAP/Leszek Szymański/ sejm.gov.pl

Za przyjęciem wniosku o odrzucenie pierwszego ze wspólnych projektów SLD i RP było 276 posłów, 150 było przeciw, a 23 wstrzymało się od głosu. W sprawie drugiego projektu SLD i RP o związkach partnerskich: za odrzuceniem było 283 posłów, przeciw 137, od głosu wstrzymało się 30. Za odrzuceniem projektu PO było 228 posłów, 211 było przeciw, a 10 wstrzymało się od głosu.

Większość posłów PO zagłosowała przeciwko projektom RP i SLD. Za odrzuceniem pierwszego projektu zagłosowało 94 posłów Platformy (84 było przeciwnych; 23 wstrzymało się od głosu), zaś za odrzuceniem drugiego było 101 posłów PO (72 było przeciwko, 29 wstrzymało się od głosu). Większość parlamentarzystów PO poparła natomiast projekt swojego partyjnego kolegi - za odrzuceniem tego projektu było 46 posłów, 146 było przeciwnych; 8 wstrzymało się od głosu.

Lista posłów PO, którzy zagłosowali przeciwko projektowi swojej partii:

fot.
fot. sejm.gov.pl

W Platformie Obywatelskiej nie było dyscypliny podczas głosowania. Dyscypliny nie było również w PSL, zdecydowana większość posłów tego ugrupowania była przeciwna projektom. Za odrzuceniem pierwszego projektu SLD i RP było 28 posłów (przy jednym głosie przeciwko), za odrzuceniem drugiego - 27 posłów (bez głosów przeciwko, jednym wstrzymującym się), zaś w przypadku projektu PO 27 posłów chciało odrzucenia, dwie osoby wstrzymały się od głosu.

Wszyscy posłowie SLD i RP głosowali przeciwko odrzuceniu projektów, zaś wszyscy posłowie PiS i SP byli za odrzuceniem.

Wszystkie trzy projekty dawały możliwość zawarcia związku parom hetero- i homoseksualnym, żaden nie pozwalał na adopcję dzieci.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

PAP/aj