Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Tomasz Jaremczak 04.02.2013

Akcja ratunkowa GOPR w Bieszczadach. "Trudna ewakuacja"

Do uwięzionych w okolicach Bukowego Berda w Bieszczadach dotarły pierwsze patrole ratowników bieszczadzkiej grupy GOPR.
Akcja ratunkowa GOPR w Bieszczadach. Trudna ewakuacjaGoogle Maps
Posłuchaj
  • Andrzej Luks z nadleśnictwa Stuposiany, Radio Rzeszów
  • Sławomir Eysmont, ratownik GOPR, Radio Wrocław
Czytaj także

Młodzi ludzie z Wrocławia brali udział w szkole przetrwania. W niedzielę wieczorem rozbili biwak na Bukowym Berdzie. Rano wezwali telefonicznie pomoc, informując, że są przemarznięci, a odmrożone stopy uniemożliwiają im założenie butów.
- Śmigłowce LPR i SG ze względu na warunki pogodowe nie dotarły na miejsce. W Mucznem czekają na poprawę pogody. Ratownicy GOPR są w drodze. Muszą pokonywać ok. 1,5 metrowe zaspy śniegu. Na miejsce dotarł już pierwszy nasz patrol. Zapowiada się bardzo trudna ewakuacja - poinformował naczelnik bieszczadzkiej grupy GOPR Grzegorz Chudzik.
Młodzi ludzie są zziębnięci. Około 10 z nich wymaga ewakuacji. Wiatr zrywa im pokrycia namiotów. - Warunki w górach są bardzo trudne - poinformował Andrzej Luks, leśnik z nadleśnictwa Stuposiany, który był w Mucznem, skąd rozpoczęła się akcja ewakuowania turystów.

Za wyprawą w góry stoi wrocławska Szkoła Przetrwania i Przygody działającej przy Fundacji Hobbit. Zdaniem ratownika GOPR Sławomira Eysmonta, najprawdopodobniej organizator przecenił swoje możliwości. - Zgubić się zawsze można. Nie powinniśmy nigdy stawiać na szali naszego bezpieczeństwa bojąc się zgłoszenia - powiedział Eysmont.

O wyjeździe wiedziało dolnośląskie kuratorium oświaty. Według zgłoszenia organizatorów, w niedzielę młodzież miała być już w domach.

Zobacz galerię: Dzień na zdjęciach

W Bieszczadach jest zamieć, powyżej górnej granicy lasu leży średnio pół metra śniegu. W górnych partiach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

IAR/PAP, tj