Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Ewa Durzańska 25.02.2013

10 procent uczniów niedojada

Z badań jakie przeprowadził Dom Badawczy MAISON na zlecenie Polskiej Fundacji Pomocy Dzieciom „Maciuś” około 800 tysięcy polskich dzieci (10%) nie je obiadów lub innych posiłków.
10 procent uczniów niedojadaGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Daria Affeltowicz z Domu Badawczego MAISON o przyszłych skutkach niedożywienia (IAR)
  • Daria Affeltowicz z Domu Badawczego MAISON o działaniach fundacji pozarządowych i braku działań państwa (IAR)
  • Grzegorz Janiak - prezes Polskiej Fundacji Pomocy Dzieciom "Maciuś" o tym jak jest przyznawane dofinansowanie (IAR)

Zdaniem Darii Affeltowicz z Domu Badawczego MAISON skutki zdrowotne niedożywienia będą widoczne w przyszłości. "Prawie 10 procent dzieci do 12 roku życia cierpi na niedożywienie. Te dzieci mają problemy w nauce, problemy zdrowotne, ale aż strach pomyśleć, jakie problemy ze zdrowiem będą one miały w przyszłości" - podkreśla. Dodaje, że dożywianiem dzieci zajmują się głównie fundacje i organizacje pozarządowe.
Grzegorz Janiak - prezes Polskiej Fundacji Pomocy Dzieciom "Maciuś" mówi, że te 10 procent dzieci znajduje się poza obszarem działania pomocy społecznej co oznacza, że można im pomóc tylko dzięki informacjom ze szkół. Gminy co prawa finansują posiłki uczniom ale obejmuje to tylko te dzieci, które spełniają określone warunki podczas gdy uczniowie, którzy pochodzą z rodzin gdzie dochód na głowę przewyższa choćby o złotówkę próg pomocy są często nadal narażone na brak odpowiedniej ilości posiłków. Program Fundacji jest dystrybuowany do szkół przez kuratoria, a szkoły występują o pomoc dla swoich uczniów bezpośrednio do Fundacji.
Polskiej Fundacji Pomocy Dzieciom "Maciuś" udało się sfinansować do tej pory milion trzysta tysięcy posiłków w 400 szkołach dzięki pomocy 65 tysięcy darczyńców.

tagi: dzieci