Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Petar Petrovic 14.03.2013

Ekspert o zmianach w Chinach: zgodne z linią partii

Objęcie przez Xi Jinpinga funkcji prezydenta i inne zmiany personalne w chińskim rządzie nie przełożą się w najbliższym czasie na żadne istotne zmiany – uważa znawca chińskiej polityki Johnny Lau.
Komunistyczna Partia ChinKomunistyczna Partia Chin PAP/EPA/HOW HWEE YOUNG

Jego zdaniem nie będzie żadnej większej zmiany, ponieważ wszystko zostało wcześniej ustalone i będzie się działo zgodnie z linią partii. W szczególności przetasowania kadrowe w rządzie i parlamencie przebiegają zgodnie z ustaleniami podjętymi na 18. zjeździe partii.
18. ogólnokrajowy zjazd Komunistycznej Partii Chin (KPCh) odbył się w listopadzie ubiegłego roku. Już wówczas Xi przejął po ustępującym prezydencie Hu Jintao znacznie ważniejszą funkcję sekretarza generalnego partii oraz zwierzchnictwo nad chińskimi siłami zbrojnymi. Wszystkie te trzy stanowiska Xi będzie prawdopodobnie piastował przez dwie pięcioletnie kadencje.
Według Laua nowy prezydent nie różni się znacząco od swojego poprzednika. - Jego sposób myślenia przypomina sposób myślenia poprzedniego pokolenia. Będzie się starał umacniać chińską gospodarkę, ale nie wprowadzi większych zmian politycznych - ocenił.
Przed nowym rządem stoją trudne wyzwania. Wśród głównych problemów, którym nowa administracja będzie musiała stawić czoło, Lau wymienia niestabilną sytuację gospodarczą, frustrującą społeczeństwo korupcję i napięte relacje dyplomatyczne z innymi krajami, przede wszystkim z Japonią, z którą Chiny toczą konflikt terytorialny o bezludne wyspy Diaoyu (jap. Senkaku) na Morzu Wschodniochińskim. Zdaniem analityka rozwiązanie tych problemów będzie testem skuteczności nowego rządu; będzie to również miało kluczowe znaczenia dla zachowanie społecznej stabilności Chin.

pp/PAP

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

tagi: Chiny