Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Tomasz Owsiński 26.03.2013

Nie żyje Krzysztof Kozłowski. "Był prawdziwym państwowcem"

Jak powiedział dyrektor szpitala uniwersyteckiego w Krakowie Andrzej Kulig, Kozłowski zmarł we wtorek nad ranem.
Zmarł Krzysztof KozłowskiZmarł Krzysztof KozłowskiPAP/archiwum/Krzysztof Kozłowski
Posłuchaj
  • Odczyt prof. Krzysztofa Kozłowskiego - zastępcy redaktora naczelnego "Tygodnika Powszechnego" - na temat sytuacji politycznej i gospodarczej w Polsce. Odczyt odbył się w Stowarzyszeniu Polskich Kombatantów w Paryżu. Audycja Wacława Pomorskiego. Sygnał RWE.
  • Piotr Mucharski, redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego": Kozłowski był prawdziwym państwowcem (Polskie Radio 24)
  • Michał Okoński, następca Krzysztofa Kozłowskiego na stanowisku zastępcy naczelnego "Tygodnika Powszechnego” (IAR)

Dodał, że przebywał w szpitalu od kilkunastu tygodni na oddziale kardiologii, a stan jego zdrowia poważnie załamał się w ostatnich trzech dniach.
Kozłowski przez wiele lat związany ze środowiskiem "Tygodnika Powszechnego". W latach 1965-2007 pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego tego czasopisma, a także prezesa Fundacji "Tygodnika Powszechnego". Ze stanowiska zrezygnował po zmianach personalno-redakcyjnych w piśmie na początku 2008 r.

Serwis specjalny Radia Wolności
W latach 80. był doradcą Komisji Robotniczej Hutników w Nowej Hucie i ekspertem "Solidarności". Uczestniczył w negocjacjach Okrągłego Stołu. Wchodził w skład zespołu ds. reform politycznych i podzespołu ds. środków masowego przekazu.
W rządzie Tadeusza Mazowieckiego został w 1990 r. podsekretarzem stanu, a następnie ministrem spraw wewnętrznych. Objął stanowisko przewodniczącego komisji weryfikującej oficerów Służby Bezpieczeństwa, a później pierwszego szefa Urzędu Ochrony Państwa (od 11 maja do 31 lipca 1990).
W latach 1989-2001 był senatorem I kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego, II i III kadencji z listy Unii Demokratycznej i IV kadencji z listy Unii Wolności. W Senacie reprezentował województwo krakowskie. W 2001 r. bez powodzenia ubiegał się o reelekcję z ramienia Bloku Senat 2001, po czym zrezygnował z działalności politycznej.

to