Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Katarzyna Karaś 23.04.2013

Egzamin gimnazjalny 2013. "Pytania z wos-u łatwe, z historii już nie"

O godz. 10 uczniowie skończyli pisać pierwszy blok egzaminu gimnazjalnego z części humanistycznej. Zadania obejmowały wiedzę z historii i wiedzy o społeczeństwie.
Egzamin gimnazjalny 2013Egzamin gimnazjalny 2013PAP/Lech Muszyński

Uczniowie Gimnazjum nr 92 na warszawskim Ursynowie twierdzą, że zadania z wiedzy o społeczeństwie był łatwe. Wszystkie zagadnienia były omawiane na lekcjach. Znacznie trudniej odpowiedzieć na pytania z historii.

Wrażenia uczniów po egzaminie. Relacja Kamila Szwarbuły (IAR)


Egzamin gimnazjalny 2013. We wtorek startuje trzydniowy maraton>>>

O godz. 11 uczniowie przystąpią do drugiej części egzaminu. Zadania, z którymi się zmierzą, sprawdzą ich wiedzę z języka polskiego. Na ich rozwiązanie abiturienci będą mieli 90 minut (dyslektycy 135 minut). Zadania z języka polskiego mogą mieć formę zamkniętą lub otwartą. Wśród zadań otwartych znajduje się dłuższa wypowiedź pisemna, może to być rozprawka, opowiadanie, charakterystyka, opis lub sprawozdanie. Gimnazjaliści mogą zostać poproszeni o napisanie podania, życiorysu, CV, listu motywacyjnego, listu oficjalnego, ogłoszenia lub zaproszenia.
Egzamin gimnazjalny 2013. Część humanistyczna - podstawowe informacje>>>
Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Jeśli uczeń przystąpi do egzaminu i napisze go słabo, a równocześnie uzyska oceny pozytywne na świadectwie na zakończenie trzeciej klasy, to i tak ukończy gimnazjum. Wyniki egzaminu uczniowie poznają w czerwcu. Powtórka egzaminu gimnazjalnego, w celu poprawy wyniku, nie jest możliwa.
Egzamin gimnazjalny 2013. Historia i wiedza o społeczeństwie - co było?>>>
Wynik egzaminu z części humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej oraz z języka obcego na poziomie podstawowym będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej. Uczeń może ubiegać się o przyjęcie do trzech szkół jednocześnie. O przyjęciu decydują: liczba punktów uzyskanych przez kandydata za oceny na świadectwie z wybranych przedmiotów i za inne osiągnięcia odnotowane na świadectwie ukończenia gimnazjum oraz liczba punktów za wyniki egzaminu gimnazjalnego.
CKE, PAP, IAR, kk