Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Chodurski 23.04.2013

Coraz więcej rodziców nie chce szczepić dzieci

Tylko na Mazowszu w pierwszym kwartale tego roku 1300 osób pisemnie zrezygnowało ze szczepienia swoich pociech, przeciwko chorobom zakaźnym.
Coraz więcej rodziców nie chce szczepić dzieciGlow Images/East News

Na razie to niewiele, bo i tak ponad 95 procent maluchów jest szczepionych, ale tendencja wzrostowa niepokoi - mówi Anna Góralewska - z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Warszawie.

Profesor Teresa Jackowska konsultant mazowiecki w dziedzinie pediatrii przekonuje, że szczepionki są bezpieczne. Dzięki nim udało się groźne ograniczyć zachorowania i powikłania wielu chorób.

Polska wciąż należy do czołówki europejskiej pod względem realizacji obowiązkowych szczepień ochronnych. Prawie 90 procent dzieci, a w niektórych chorobach 95 procent, została zaszczepiona.

Na zachodzie Europy, gdzie jest większa aktywność przeciwników tej formy profilaktyki, coraz więcej dzieci niezaszczepionych choruje na przykład na odrę. Z drugiej strony, przeciwnicy nadmiernej liczby szczepień, także część lekarzy, zwracają uwagę na mogące wystąpić niepożądane, długofalowe skutki stosowania szczepionek.

Trwa Europejski Tydzień Szczepień.

Zobacz galerię - dzień na zdjeciach>>>