Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Agnieszka Kamińska 19.05.2013

"Obudźcie się Polacy!". Demonstracja dla TV Trwam

Na placu Zamkowym odbyła się manifestacja w obronie TV Trwam i wartości katolickich. Uczestnicy nieśli biało-czerwone flagi, niektóre z logo Radia Maryja, oraz balony z logo "Naszego Dziennika".
Zdjęcie archiwalne: marsz w obronie TV Trwam w Warszawie 21 kwietnia 2012Zdjęcie archiwalne: marsz w obronie TV Trwam w Warszawie 21 kwietnia 2012Wistula/Wikimedia Commons/CC

Manifestacja rozpoczęła się od modlitwy Regina Coeli. Odbyła się pod hasłem "Obudźcie się Polacy!".
Jak zaznaczają organizatorzy - Krajowy Komitet SOS dla Telewizji Trwam oraz Parlamentarny Zespół ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski - manifestacja ma charakter majówki rodzinnej. To wyraz poparcia dla wartości katolickich w życiu społecznym i publicznym. Ma też przypomnieć szefowi Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Janowi Dworakowi, że katolicy cały czas domagają się miejsca dla Telewizji Trwam na multipleksie cyfrowym.

Modlitwa i koncerty
W programie manifestacji znalazła się m.in. wspólna modlitwa i koncerty. Wystąpiły zespoły: Arisa Vinci, Duo Fenix-Dwa Fyniki, Orkiestra Kopalni Węgla Kamiennego Sośnica w Gliwicach oraz Romuald Spychalski, Anna Jurczyńska, Maciej Wróblewski, Bogdan Trojanek i Terne Roma oraz aktorki: Halina Łabonarska i Katarzyna Łaniewska. Wystąpili również zaproszeni goście: naukowcy, dziennikarze i politycy.

Bez multipleksu
Fundacja o. Tadeusza Rydzyka, nadawca TV Trwam, była jednym z 17 nadawców startujących w konkursie na cztery wolne miejsca na pierwszym multipleksie cyfrowym (MUX-1); Krajowa Rada rozstrzygnęła go w kwietniu 2011 r. Wniosek Lux Veritatis został odrzucony, bo - zdaniem KRRiT - sytuacja finansowa Fundacji nie zapewniała powodzenia przedsięwzięcia; Fundacja w minionych latach miała ujemne wyniki finansowe, które były pokrywane np. z darowizn.
Sytuacja finansowa Fundacji na koniec 2010 r. pozwalała na terminowe wywiązywanie się z bieżących zobowiązań, jednak nie miała ona nadwyżki środków, którymi mogłaby finansować koszty nadawania naziemną drogą cyfrową.
Po decyzji KRRiT odmawiającej fundacji miejsca na MUX-1 w wielu miastach odbywały się marsze protestacyjne. Ich uczestnicy zwracali uwagę, że podmioty, którym KRRT przyznała koncesję, miały znacznie gorszą sytuację finansową niż TV "Trwam". Wciąż zbierane są też podpisy pod listem do KRRiT z żądaniem przyznania TV Trwam miejsca na multipleksie.

Wyniki nowego konkursu w czerwcu
Obecnie trwa konkurs na cztery miejsca na multipleksie cyfrowym, w którym także bierze udział nadawca TV Trwam. Wyniki konkursu na ostatnie cztery miejsca na multipleksie znane będą w czerwcu. Nowi nadawcy będą jednak mogli zacząć emisję najwcześniej za rok.

PAP/agkm

Galeria: dzień na zdjęciach >>>