Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Beata Krowicka 01.06.2013

Długi weekend: 300 wypadków i 37 ofiar

Od początku długiego weekendu niemal 300 wypadków i 1275 nietrzeźwych kierowców - poinformowała Komenda Główna Policji.
Wraki samochodów na miejscu tragicznego wypadku na drodze krajowej nr 7 w GlinojeckuWraki samochodów na miejscu tragicznego wypadku na drodze krajowej nr 7 w GlinojeckuPAP/Marcin Bednarski
Galeria Posłuchaj
  • Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji: kto lubi szybką jazdę, może stracić 25 punktów (IAR)
  • Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji: główną przyczyną wypadków jest prędkość (IAR)
Czytaj także

Od środy na drogach doszło do 299 wypadków, w których zginęło 37 osoby, a 382 zostały ranne. Policjanci zatrzymali 1275 nietrzeźwych kierujących - poinformowała w sobotę Komenda Główna Policji.

W piątek policja informowała o 22 ofiarach śmiertelnych na polskich drogach.

Kierowcy podczas długiego weekendu mogą spodziewać się wzmożonych kontroli policji oraz Inspekcji Transportu Drogowego. Jest więcej patroli drogówki, szczególnie na wylotówkach, trasach szybkiego ruchu, w miejscach newralgicznych i tam, gdzie funkcjonariusze spodziewają się łamania przepisów. Policjanci kontrolują m.in. prędkość i stan techniczny pojazdów. Zwracają też uwagę na trzeźwość oraz to, czy wszyscy w pojeździe mają zapięte pasy, a dzieci są przewożone w fotelikach.
Policja przypomina, że przed wyjazdem należy sprawdzić stan techniczny pojazdu, zaplanować trasę podróży i uwzględnić prognozę pogody. Kierowca musi być wypoczęty i trzeźwy, co dwie-trzy godziny należy obowiązkowo zrobić sobie co najmniej 15 minut przerwy. Powrotu z długiego weekendu lepiej nie odkładać na niedzielne popołudnie, kiedy będzie można się spodziewać największego natężenia ruchu.
Funkcjonariusze podkreślają, że nie będzie pobłażania dla tych, którzy usiedli za kierownicą po alkoholu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za jazdę po spożyciu alkoholu - gdy jego zawartość we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila - grozi zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat, do 30 dni aresztu i do 5 tys. zł grzywny; jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, kierowcy grozi do 2 lat więzienia i utrata prawa jazdy na 10 lat.
W Polsce przekraczanie wyznaczonej prędkości jest najczęstszą przyczyną wypadków śmiertelnych. Szanse przeżycia pieszego spadają wraz ze wzrostem prędkości samochodu - przy prędkości 30 km/h dziewięciu na dziesięciu pieszych przeżywa, podczas gdy przy prędkości 50 km/h aż siedem osób z dziesięciu ginie. W zeszłym roku podczas pięciu dni długiego czerwcowego weekendu doszło do 450 wypadków drogowych, w których zginęło 40 osób a 531 zostało rannych. Policja zatrzymała wtedy ponad 2,8 tys. pijanych kierowców.
Ze statystyk policyjnych wynika, że bezpieczeństwo na polskich drogach poprawia się. Mimo to w całym 2012 roku zginęło 3,6 tys. osób, w tym ponad 1 tys. pieszych.

Zobacz wiadomości Radia Kierowców>>>

PAP, bk