Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Petar Petrovic 06.06.2013

MAC: sytuacja hydrologiczna w kraju stabilizuje się. "Nie możemy mówić o powodzi"

Artur Koziołek, rzecznik ministerstwa administracji, poinformował, że podtopienia mają charakter punktowy. Przy tym nie jest obserwowany ogólny wzrost poziomów wód. - Z tego powodu nie możemy mówić o powodzi w naszym kraju - dodaje rzecznik.
Gubin po przejściu fali wezbraniowej.Gubin po przejściu fali wezbraniowej. PAP/Lech Muszyński

W całej Polsce przekroczone są stany alarmowe na 56 wodowskazach, a ostrzegawcze na 90. Stany alarmowe dotyczą w 39 miejscach Odry, a w 17 Wisły. Z kolei ostrzegawcze - Odry w 58, a Wisły w 32.

Na terenach województw: dolnośląskiego, opolskiego i lubuskiego obowiązują trzy ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia. Dotyczą one przekroczenia stanów alarmowych na środkowej Odrze.

Na Dolnym Śląsku nie wystąpiły żadne nowe szkody w wyniku opadów deszczu. W tym regionie stan alarmowy jest przekroczony na 15 wodowskazach, a ostrzegawczy na 21. Mimo, że poziomy rzek są wysokie, sytuacja jest stabilna. W górnych odcinkach ich biegu występuje powolna tendencja spadkowa. Wody zrzutowe ze zbiorników retencyjnych nie powodują szkód powodziowych. Odrą przemieszcza się fala wezbraniowa spowodowana opadami deszczu, spływem wód z dopływów oraz zwiększonymi zrzutami ze zbiorników.

W Wielkopolsce i na Podkarpaciu są 2 ostrzeżenia hydrologiczne 2 stopnia dotyczące możliwości stanu wzrostu wody w rzekach powyżej stanów ostrzegawczych. Zwiększono odpływ wody ze zbiornika Jeziorsko. Spowodowała to trudna sytuacja w zlewni Warty oraz prognozy kolejnych opadów deszczu.

W województwie łódzkim, na rzekach zlewni Warty jest jedno ostrzeżenie hydrologiczne 3 stopnia dotyczące możliwości przekroczenia stanów alarmowych. Odnotowano kolejne wzrosty poziomu wód w rzekach województwa. W powiatach: Łowickim, Sieradzkim i Rawskim doszło do doszło do podtopień użytków rolnych i gospodarstw. W powiatach: Poddębickim, Zgierskim zostały uszkodzone drogi.

W województwie lubuskim nie odnotowano zwiększonego zagrożenia i przechodzenia fali kulminacyjnej na Nysie Łużyckiej i Bobrze. Obecnie fala wezbraniowa z tendencją wzrostową przemieszcza się przez Gubin.

W województwie świętokrzyskim jest 1 ostrzeżenie dotyczące możliwości przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych oraz 1 dotyczące możliwości przekroczenia alarmowych.

Na terenie województwa mazowieckiego, występuje znaczny wzrost poziomu wody na Pilicy i jej dopływach. W związku z licznymi podtopieniami spowodowanymi obfitymi opadami deszczu na terenie powiatu Białobrzeskiego, burmistrz gminy Białobrzegi ogłosił pogotowie.

Służby wojewodów na bieżąco monitorują sytuację hydrologiczną i meteorologiczną w Polsce. Zespoły zarządzania kryzysowego reagują i udzielają pomocy w rejonach dotkniętych podtopieniami.

W miejscach gdzie można rozpocząć usuwanie zniszczeń trwa także szacowanie strat. Wojewodowie czekają w tej chwili na wnioski dotyczące pomocy w ramach rezerwy budżetowej. Do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji trafiły już wnioski z województw małopolskiego i podkarpackiego. Zostały ona rozpatrzone, a pieniądze będą uruchamiane w trybie pilnym i przekazywane bezpośrednio do wojewodów i samorządów. Niektórzy wojewodowie uruchamiają już zapomogi do 6 tysięcy złotych. Dotyczy to miejsc gdzie można w tej chwili rozpocząć uprzątanie szkód.

pp/IAR

Zobacz galerię: dzień na zdjęciach >>>