Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Karaś 07.06.2013

Rosjanie nie pojawią się na Wzgórzach Golan? Odpowiedź ONZ

ONZ nie może przyjąć propozycji prezydenta Rosji Władimira Putina, który powiedział, że jego kraj jest gotowy wysłać na Wzgórza Golan swoich żołnierzy, by zastąpili kontyngent austriacki.
Wzgórza GolanWzgórza GolanPAP/EPA/ATEF SAFADI

- Porozumienie między Syrią a Izraelem nie pozwala stałym członkom Rady Bezpieczeństwa ONZ na uczestniczenie w siłach UNDOF (misji ONZ na Wzgórzach Golan) - wyjaśnił rzecznik ONZ Martin Nesirky. Dodał, że po decyzji władz w Wiedniu o wycofaniu kontyngentu z tej misji, trwają poszukiwania kraju, który zdecydowałby się wysłać na Wzgórza Golan swoich żołnierzy.
W piątek Putin powiedział: "Mając na uwadze złożoną sytuację, jaka powstaje obecnie na Wzgórzach Golan, moglibyśmy zastąpić odchodzący z tego regionu kontyngent austriacki". Zaznaczył, że może się to stać jedynie wówczas, gdy regionalne mocarstwa będą tym zainteresowane i jeśli sekretarz generalny ONZ poprosi o to Moskwę.
Austria, która w 1000-osobowej misji ONZ na Wzgórzach Golan ma ok. 380 ludzi, poinformowała w czwartek, że wobec niepokojów w tym regionie nie będzie uczestniczyć dalej w misji. Władze w Wiedniu podjęły decyzję, gdy doszło do nasilenia się walk między syryjską armią a rebeliantami. Siły reżimu prezydenta Syrii Baszara al-Assada odzyskały w czwartek kontrolę nad przejściem granicznym Al-Kunajtira na Wzgórzach Golan, które wcześniej na krótko wpadło w ręce rebeliantów.
Izrael zdobył należące do Syrii Wzgórza Golan podczas wojny sześciodniowej w 1967 roku. Wojska syryjskie nie mają wstępu do utworzonej na mocy zawieszenia broni z 1973 roku strefy buforowej, którą patrolują siły pokojowe ONZ. Strefa w założeniach ma być wolna od wszelkich formacji zbrojnych, ale w ostatnich miesiącach dochodzi tam do walk między siłami reżimu Assada a rebeliantami.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk

''