Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Karpa 12.06.2013

Grecja: protest dziennikarzy

Greckie media publiczne przeniosły się do internetu. Dziennikarze radia i telewizji rozpoczęli nadawanie on-line.
Protestujący przed wejściem do siedziby ERT, po tym jak rząd zawiesił nadawanie przez media publiczneProtestujący przed wejściem do siedziby ERT, po tym jak rząd zawiesił nadawanie przez media publicznePAP-EPA/ALKIS KONSTANTINIDIS
Posłuchaj
  • Sandra Harmoza z ambasady polskiej w Atenach o zamknięciu mediów publicznych w Grecji
Czytaj także

Wczoraj Grecy dowiedzieli się, że w ramach oszczędności rząd zawiesza nadawanie publicznych mediów. Decyzja wywołała oburzenie dziennikarzy, którzy w nocy rozpoczęli protest polegający na okupacji budynku telewizji i nadawaniu programu w internecie.

W rozmowie z IAR pierwszy radca polskiej ambasady w Atenach Sandra Harmoza mówiła, że wokół budynku ERT zebrało się wielu ludzi. Szybko pojawiły się też oddziały policji. Do protestów rano przyłączyło się wiele rozgłośni prywatnych, które nie nadały serwisów informacyjnych.

W geście solidarności z dziennikarzami telewizji publicznej, związki zawodowe zapowiedziały na czwartek strajk w pozostałych redakcjach. Związkowcy oskarżają władze o to, że nakładają mediom kaganiec.

W obronie mediów publicznych stają też politycy opozycji. Europejska Unia Nadawców (EBU) wystosowała do premiera Grecji list z wyrazami zaniepokojenia z powodu decyzji o zamknięciu ERT.

Rząd planuje, że pod koniec miesiąca media publiczne wznowią działalność, ale w nowej strukturze i pod nową nazwą. Prawdopodobnie jedna trzecia z ponad 2,5 tys. pracowników nie znajdzie zatrudnienia w strukturach nowego publicznego nadawcy.

Zobacz galerię: dzień na zdjęciach >>>

IAR/mk

''