Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Artur Jaryczewski 10.07.2013

Broad Peak, Gaszerbrum... Tragiczny rok dla himalaizmu

- Historia Artura Hajzera, jest też historią polskiego himalaizmu - mówi w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową Krzysztof Wielicki.
Artur HajzerArtur HajzerPAP/Bartłomiej Zborowski

Krzysztof Wielicki, zdobywca Korony Ziemi, pomagał Arturowi Hajzerowi w tworzeniu programu Polski Himalaizm Zimowy. Celem programu było kontynuowanie osiągnięć Polaków z lat 70-tych i 80-tych w najwyższych górach świata. - Artur, żeby wrócić do wspinania po długiej przerwie potrzebował pewnej filozofii - wyjaśnia Krzysztof Wielicki - Organizacyjne bardzo dużo pracy włożył w to przedsięwzięcie. Teraz będzie problem, bo jeśli Artura zabraknie, to nie wiem czy ktoś z młodszego pokolenia podejmie tę pałeczkę.

Program PHZ budził zachwyt po zdobyciu po raz pierwszy zimą ośmiotysięcznika Gaszerbrum I. Innym razem kontrowersje i krytykę, między innymi po śmierci Macieja Berbeki i Tomasza Kowalskiego na Broad Peaku. - Program Polski Himalaizm Zimowy myślę, że ma małe szanse na przetrwanie. Ministerstwo sportu już po pierwszym wypadku cofnęło dotację. Teraz kolejny wypadek raczej zniechęci urzędników do wspierania himalaizmu - mówi Wojciech Słowakiewicz z serwisu "wspianie.pl".

W ciągu trzech lat programu Polacy jako pierwsi ludzie zimą stanęli na dwóch ośmiotysięcznikach Gaszerbrum I i Broad Peak. Celem Artura Hajzera była organizacja wypraw na jeszcze dwa niezdobyte dotąd zimą szczyty: Naga Parbat i K2.

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

IAR/aj