Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Beata Krowicka 06.08.2013

Trzy lata prezydentury Bronisława Komorowskiego. 70 proc. poparcia

Bronisław Komorowski utrzymuje się na czele rankingu najlepiej ocenianych polityków.
Prezydent RP Bronisław Komorowski  podczas otwarcia finału regat The Tall Ships Races 2013Prezydent RP Bronisław Komorowski podczas otwarcia finału regat The Tall Ships Races 2013PAP/Marcin Bielecki
Posłuchaj
  • Bronisław Komorowski liderem rankingów popularności polityków (IAR)
  • Politolog dr Rafał Chwedoruk z UW: wpadki nie szkodzą prezydentowi (IAR)
Czytaj także

We wtorek mijają trzy lata od zaprzysiężenia Bronisława Komorowskiego na prezydenta. W ocenie politologa z Uniwersytetu Warszawskiego doktora Bartłomieja Biskupa, prezydent stara się unikać konfrontacji, nie podejmuje kontrowersyjnych decyzji i chce być prezydentem "wszystkich Polaków".
6 sierpnia 2010 roku Bronisław Komorowski złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym. Zdaniem doktora Biskupa, prezydent nie wdaje się w konflikty polityczne. W relacjach z rządem czyli z osobami politycznie bliskimi prezydent nie ma konfliktów, a do tego nie wetuje ani nie odsyła wielu ustaw do Trybunału Konstytucyjnego.
Politolog ocenia, że prezydent, by nie budzić kontrowersji zgłosił również niewiele własnych projektów. Bronisław Komorowski skupia się głównie na funkcji reprezentacyjnej - podkreśla Biskup.

Zdaniem politologa Rafała Chwedoruka, zauważalne jest, że Bronisław Komorowski wspiera premiera Donalda Tuska. Jednak jego zdaniem prezydent nie ma zbyt wielu możliwości wykazania się, bo nie jest szefem władzy wykonawczej.

Politolodzy podkreślają, że wpadki, które zdarzają się prezydentowi, raczej zjednują mu sympatię Polaków niż szkodzą. - Dodało mu to takich ludzkich atrybutów, czyniąc z niego bardziej człowieka z krwi i kości niż zimnego urzędnika - uważa Rafał Chwedoruk.

Około 70 procent Polaków, ankietowanych przez CBOS pozytywnie ocenia działalność prezydenta. To efekt tego, że Bronisław Komorowski nie wdaje się w konflikty polityczne - dodaje Bartłomiej Biskup. Prezydent dzięki temu, że nie opowiada się po żadnej stronie debaty politycznej, utrzymuje powszechną sympatię.
Bronisław Komorowski wygrał wybory prezydenckie w II turze pokonując Jarosława Kaczyńskiego. Uzyskał 53.01 procent głosów, a jego rywal 46.99 procent głosów.

IAR, bk