Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Beata Krowicka 15.08.2013

Zmarł Sławomir Mrożek. Tomasz Jastrun: był pełen lęku i wdzięku

Literat Tomasz Jastrun przypomniał, że twórczość Sławomira Mrożka była osadzona w polskich realiach, choć od lat mieszkał on na obczyźnie.
Na zdjęciu archiwalnym z 04.10.2011 r. dramaturg, prozaik oraz rysownik Sławomir MrożekNa zdjęciu archiwalnym z 04.10.2011 r. dramaturg, prozaik oraz rysownik Sławomir Mrożek PAP/Jacek Turczyk
Posłuchaj
  • Literat Tomasz Jastrun: wszystko co pisał Mrożek, było bardzo polskie (IAR)
  • Literat Tomasz Jastrun: Mrożek był człowiekiem smutnym, pełnym rozpaczy, ale z ogromnym wdziękiem (IAR)
Czytaj także

Nie żyje pisarz Sławomir Mrożek. Literat i krytyk Tomasz Jastrun, który poznał Mrożka, mówił w TVP Info, że był to człowiek niezwykłego charakteru. - Z jednej strony smutny, zrozpaczony, pełen lęku, z drugiej skromny i pełen wdzięku - mówił.

>>>Dzień Mrożka w radiowej Jedynce>>>

Tomasz Jastrun dodał, że choć Mrożek nie mieszkał w Polsce od lat, sercem i umysłem pozostał w ojczyźnie. Wszystko, co pisał, było bardzo polskie, osadzone w naszej rzeczywistości, w naszych problemach, dramatach historycznych, dotyczące naszego poczucia humoru i naszego braku poczucia humoru.
Do najważniejszych utworów Mrożka należą dramaty: "Tango", "Miłość na Krymie", "Emigranci" oraz "Wdowy". Jest także autorem książki "Varia. Życie i inne okoliczności" oraz satyrycznych opowiadań i humoresek, takich jak "Słoń" i "Wesele w Atomicach".

>>>Mrożek w słuchowisku Jedynki. Osobiście!>>>

Pisarz był laureatem wielu prestiżowych wyróżnień. W 2004 roku otrzymał "Złote Berło", nagrodę Fundacji Kultury Polskiej. Rok wcześniej Mrożek został uhonorowany Orderem Kawalera Legii Honorowej - jednym z najwyższych francuskich odznaczeń państwowych. We wrześniu 2010 w Warszawie, na Festiwalu "Mrożek na XXI wiek" inaugurującym obchody 80. rocznicę urodzin pisarza, odebrał Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

>>>Sławomir Mrożek o swojej ostatniej sztuce>>>

Urodził się w 1930 roku w Borzęcinie. Debiutował w 1950 roku na łamach "Przekroju" reportażem "Młode miasto". Tam publikował także cykl humorystycznych rysunków "Przez okulary Sławomira Mrożka". Popularność zyskał początkowo dzięki opowiadaniom. Swoje głośne teksty dramatyczne napisał w większości poza krajem, po 1963 roku.

IAR, bk