Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Beata Krowicka 27.08.2013

Polscy naukowcy opracowują nowy lek na raka

Polacy biorą udział w badaniach dotyczących nowoczesnych leków stosowanych w niedrobnokomórkowym raku płuca oraz w leczeniu zmian przednowotworowych w obrębie szyjki macicy.
Posłuchaj
  • Prof. Kazimierz Roszkowski-Śliż, dyrektor Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc: spróbujemy dołączyć ten preparat do konwencjonalnej terapii (IAR)
  • Profesor Sławomir Majewski z WUM o nowym sposobie zwalczania komórek nowotworowych (IAR)
Czytaj także

Prace naukowe prowadzone są na zlecenie kanadyjskiej spółki biotechnologicznej Helix BioPharma, która otworzyła oddział w naszym kraju.
Profesor Sławomir Majewski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wyjaśnił, że nowoczesna technologia polega na zmianie środowiska w obrębie nowotworu z kwaśnego na zasadowe i doprowadzenie w ten sposób do obumierania komórek rakowych.
Dyrektor Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie profesor Kazimierz Roszkowski-Śliż dodał, że wyniki badań klinicznych na obecnym etapie są obiecujące. Pokazują, że terapia jest nietoksyczna i może być stosowana razem z konwencjonalnym leczeniem.
Jeżeli badania kliniczne zakończą się pomyślnie, lek będzie mógł trafić na rynek w ciągu kilku lat.
Spółka pracuje też nad preparatem, który wcześnie podany może zapobiec rozwojowi raka szyjki macicy wywołanemu przez zakażenie wirusem HPV - brodawczaka ludzkiego. Lek, który jest w ostatniej fazie badań klinicznych, ma postać kremu, wnika bezpośrednio przez nabłonek i błony śluzowe. Powoduje ustąpienie zmian przednowotworowych u ponad 70 procent pacjentek.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

IAR, bk