Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Monika Lewicka 04.09.2013

Akcja "Narodowe czytanie". Cała Polska czyta Fredrę

Kancelaria Prezydenta kontynuuje akcję "Narodowe Czytanie". Tym razem 7 września będzie dniem poświęconym dziełom Aleksandra Fredry, XIX-wiecznego komediopisarza i pamiętnikarza.
Portret Aleksandra Fredry autorstwa Aleksandra Raczyńskiego. Obraz - olej na płótnie - pozostaje w zbiorach Muzeum Pałacu w WilanowiePortret Aleksandra Fredry autorstwa Aleksandra Raczyńskiego. Obraz - olej na płótnie - pozostaje w zbiorach Muzeum Pałacu w Wilanowie Wikimedia.org/publ. dom.

Utwory czytane będą w miastach całej Polski - w parkach, na ulicach, placach, w szkołach, bibliotekach i urzędach. Każda z miejscowości uczestniczących w akcji, czytanie utworów Fredry zorganizuje we własny, oryginalny sposób.

W sobotę o 11.30 nad stawem w Parku Saskim akcję rozpocznie Bronisław Komorowski z małżonką. W ciągu całego dnia kilkudziesięciu aktorów, dziennikarzy a także znanych ludzi będzie czytało fragmenty "Zemsty", "Męża i Żony", "Dam i Huzarów", "Pana Jowialskiego" i "Gwałtu, co się dzieje". Każdy dramat czytany będzie przez ok. 1,5 godziny. Dramat „Gwałtu, co się dzieje”  transmitowany będzie bezpośrednio na antenie Radiowej Jedynki. Wyreżyseruje go Andrzej Seweryn ,a cztery pozostałe  Halina Przebinda.
W Bydgoszczy sceną czytania utworów Fredry będzie jedna z restauracji, a wśród czytających znajdą się księża z miejscowej parafii. W Kaliszu czytanie podzielono na trzy etapy - Fredro dla dzieci, Fredro z Kaliszem w tle oraz Fredro dla dorosłych. W Łowiczu utwory będą czytali wszyscy mieszkańcy, którzy przybędą na tamtejszy rynek, a w Toruniu wspólne czytanie poprzedzi parada, która przejdzie przez miasto. Z kolei w Bochni będzie można zobaczyć żywego osiołka, któremu „w żłoby dano”, a w Olsztynie utwory Fredry wykonywane będą hip-hopowo.

Narodowe Czytanie dzieł Aleksandra Fredry - poznaj szczegóły!
W samej Warszawie w akcji weźmie udział ponad dziewięćdziesiąt osób. Oprawę muzyczną przygotuje pięciu kompozytorów i trzydziestu muzykółw.
Inicjatorem akcji jest Kancelaria Prezydenta wraz z Narodowym Centrum Kultury oraz Stołeczną Estradą. Informacje o jej przebiegu w poszczególnych miejscowościach - na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta.
Patronat nad akcją objęło Polskie Radio.
W ubiegłym roku w ramach narodowego czytania przypominaliśmy sobie mickiewiczowskiego "Pana Tadeusza".
IAR/ml

Narodowe czytanie Aleksandra Fredry - regulamin konkursu.pdf