Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Agnieszka Kamińska 14.09.2013

Kerry i Ławrow o Syrii. Szczegóły porozumienia

Departament Stanu USA opublikował ”podstawowe elementy” zawartego w sobotę przez szefów dyplomacji Stanów Zjednoczonych i Rosji "ramowego porozumienia w sprawie eliminacji syryjskiej broni chemicznej".
John Kerry i Siergiej ŁawrowJohn Kerry i Siergiej ŁawrowPAP/EPA/MARTIAL TREZZINI

Szefowie dyplomacji Rosji i USA od czwartku prowadzili w Genewie negocjacje w sprawie objęcia międzynarodową kontrolą, a następnie zniszczenia syryjskiej broni chemicznej.
W sobotę sekretarz stanu USA John Kerry na wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem zorganizowanej na zakończenie rozmów genewskich wyjaśnił, że porozumienie zawiera zgodę Syrii na przyjęcie inspektorów ONZ ds. broni chemicznej nie później niż w listopadzie. Celem porozumienia - jak dodał - jest całkowite zniszczenie syryjskiej broni chemicznej nie później niż w połowie 2014 roku.

Ławrow i Kerry poinformowali też, że jeśli Syria nie zastosuje się do porozumienia, które musi być sfinalizowane przez Organizację ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW), narazi się na konsekwencje zgodnie z artykułem 7 Karty Narodów Zjednoczonych, dotyczącym sankcji i akcji militarnych.
Kerry oświadczył, że prezydent Barack Obama rezerwuje sobie prawo do użycia siły w Syrii. - Nie ma tu ograniczenia opcji - dodał.

Szczegóły porozumienia

- USA i Rosja zwrócą się do Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) o wydanie w ciągu najbliższych kilku dni zgody na nadzwyczajne procedury służące "szybkiemu unicestwieniu syryjskiego programu broni chemicznej i ścisłemu zweryfikowaniu, że do tego doszło".
- USA i Rosja będą współpracować na rzecz szybkiego przyjęcia rezolucji ONZ egzekwującej decyzję OPCW.
- Syria musi zagwarantować natychmiastowe i nieograniczone prawo dokonywania inspekcji jakichkolwiek i wszystkich obiektów na jej terytorium.
- Jeśli Syria nie spełni tych wymogów, a w szczególności jeśli ktokolwiek w Syrii dopuści się niedozwolonego transferu lub użycia broni chemicznej, Rada Bezpieczeństwa ONZ powinna uchwalić przedsięwzięcia przewidziane w rozdziale 7 Karty Narodów Zjednoczonych. Rozdział ten dotyczy działań ONZ w razie zagrożenia pokoju, w tym wydawania przez Radę Bezpieczeństwa rezolucji zezwalających na użycie siły.
- Syria musi w ciągu tygodnia przedstawić "pełne zestawienie nazw, typów i ilości swych komponentów broni chemicznej, typów amunicji oraz lokalizacji i form składowania, produkcji i prac badawczych".
- USA i Rosja chcą, by - jeśli jest to możliwe - broń ta została zniszczona poza terytorium Syrii.
- Eliminacja musi objąć także instalacje służące opracowywaniu i wytwarzaniu broni chemicznej oraz środki jej przenoszenia.
- Zgodnie z porozumieniem wstępne inspekcje zadeklarowanych miejsc składowania broni chemicznej muszą się zakończyć do listopada. Ten sam termin dotyczy zniszczenia wyposażenia służącego do produkowania tej broni oraz jej umieszczania w ładunkach bojowych. Całkowita eliminacja związanych z bronią chemiczną materiałów i wyposażenia ma nastąpić w pierwszej połowie 2014 roku

Dokumenty opublikowane na stronie Departamentu Stanu >>>

WOJNA W SYRII - zobacz serwis specjalny>>>

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

PAP/agkm

''