Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Petar Petrovic 19.09.2013

Sześciolatki w szkołach. Wniosek PiS o odrzucenie nowelizacji ustawy

Wniosek złożył ją senator Kazimierz Wiatr (PiS). Zgodnie z tą nowelą, w 2014 r. obowiązek szkolny obejmie tylko 6-latki z pierwszej połowy 2008 r.; pozostałe dzieci z tego rocznika rozpoczną naukę w 2015 r.
Sześciolatki w szkołach. Wniosek PiS o odrzucenie nowelizacji ustawy Glow Images/East News

Podczas czwartkowej debaty Wiatr przypomniał, że kilkakrotnie na forum plenarnym Senatu opowiadał się przeciw obniżeniu wieku obowiązku szkolnego z siedmiu do sześciu lat. Jak mówił, obniżanie wieku rozpoczynania nauki w szkole to m.in. zabieranie dzieciom dzieciństwa oraz obniżanie poziomu edukacji, gdyż poziom percepcji dzieci młodszych jest niższy. - Należy powrócić do dobrej tradycji, że w wieku rozpoczynania nauki decydują rodzice - powiedział senator PiS.
- Istotą tej nowelizacji nie jest to czy będzie obniżony wiek rozpoczynania nauki, bo to już zostało przesądzone - zaznaczył senator Andrzej Szewiński (PO). Przypomniał, że nowelizacja dotyczy tylko mechanizmu wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Jak zaznaczył, odrzucenie nowelizacji oznacza, że w przyszłym roku do I klas szkół podstawowych będą musiały pójść obok siedmiolatków wszystkie sześciolatki, jednocześnie nie będzie ograniczenia liczby uczniów w klasach, ani kompletowania ich według wieku dzieci.
Według Szewińskiego, doprowadziłoby to do przepełnionych klas, nauczania na dwie zmiany oraz tego, że różnica wieku uczniów w jednej klasie mogłaby sięgać nawet dwóch lat. - Głosowanie za odrzuceniem nowelizacji to głosowanie przeciwko żywotnym interesom dzieci - ocenił senator PO.
Wiceminister edukacji Przemysław Krzyżanowski podkreślił, że rząd z determinacją będzie wdrażał reformę edukacji. Zaznaczył, że omawiana nowelizacja to efekt konsultacji. Jak mówił, to wyjście naprzeciw oczekiwaniom i obawom zgłaszanym przez rodziców.
Zgodnie z uchwaloną pod koniec sierpnia przez Sejm nowelizacją, dzieci urodzone w okresie 1 stycznia - 30 czerwca 2008 r. pójdą w wieku sześciu lat obowiązkowo do szkoły 1 września 2014 r. wraz z siedmiolatkami urodzonymi w 2007 r. Dzieci urodzone w drugiej połowie 2008 r., czyli od 1 lipca do 31 grudnia, pójdą obowiązkowo do szkoły od 1 września 2015 r. wraz z wszystkimi dziećmi sześcioletnimi urodzonymi w 2009 r.
Głosowanie nad nowelizacją ustawy o systemie oświaty przeprowadzone zostanie pod koniec posiedzenia Senatu.
pp/PAP