Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 26.09.2013

Al-Szabab szantażuje: wycofanie wojsk albo wojna

Przywódca radykalnego ugrupowania Al-Szabab Ahmed Godane oświadczył, że atak na centrum handlowe Westgate w Nairobi był odwetem za wtargnięcie wojsk kenijskich do Somalii w 2011 r.
Kenijska policja w okolicy centrum handlowego WestgateKenijska policja w okolicy centrum handlowego WestgatePAP/EPA/KABIR DHANJI

- Wycofajcie swoje wojska albo przygotujcie się na długotrwałą wojnę, rozlew krwi, zniszczenia i ewakuacje. Ludowi kenijskiemu mówimy: poszliście na wojnę, która nie jest waszą wojną. To wy wybraliście swoich polityków i wy płacicie podatki wydawane na wojsko, które masakruje muzułmanów - powiedział w nagraniu audio umieszczonym na stronie internetowej powiązanej z Al-Szabab, Godane, znany również jako Muchtar Abu al-Zubair.

Jak relacjonuje AFP, Godane groził również państwom zachodnim. - Atak, do którego przyznało się ugrupowanie się Al-Szabab, był "przesłaniem" dla państw zachodnich, które wsparły inwazję kenijską w Somalii, "przelewając krew muzułmanów w interesie kompanii naftowych - oznajmił Ahmed Abdi Godane w oświadczeniu, przesłanym agencji AFP.
Atak terrorystyczny na centrum handlowe w Kenii - czytaj więcej
Kenia nie wycofa wojsk z Somalii
Wojska kenijskie biorą udział w walkach w Somalii z rebeliantami w ramach sił pokojowych Unii Afrykańskiej. Prezydent Kenii Uhuru Kenyatta zapowiedział już, że nie wycofa wojsk z Somalii.
Minister spraw wewnętrznych Kenii Joseph Ole Lenku poinformował, że eksperci służb specjalnych z USA, Wielkiej Brytanii i Izraela pomagają władzom kenijskim w zbadaniu wszystkich okoliczności związanych z atakiem na centrum handlowe Westgate. Pomagają im eksperci z Kanady, Niemiec i Interpolu.
W ataku zginęły co najmniej 72 osoby, kilkaset zostało rannych. Cześć kompleksu centrum, odwiedzanego tłumnie przez zamożnych Kenijczyków i zagranicznych turystów, została poważnie zniszczona.
Po czterodniowym oblężeniu centrum przez kenijską policję i wojsko, napastnicy z Al-Szabab, mający powiązania z Al-Kaidą, zostali ujęci lub zabici a zakładnicy uwolnieni.
Prezydent Kenyatta ogłosił trzydniową żałobę narodową.
Zdaniem analityków, atak na centrum Westgate wykazał duże możliwości Al-Szabab w tym rejonie świata i podsycił zaniepokojenie społeczności międzynarodowej. Obawia się ona, że Somalia pozostanie ośrodkiem rekrutacji i "wylęgarnią" islamskich terrorystów tak długo jak będzie tam trwać zamęt i wojna domowa.

PAP/agkm

 

''