Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 01.10.2013

Eksperci ONZ rozpoczęli swoją kolejną misję w Syrii

ONZ-owscy obserwatorzy do spraw broni chemicznej rozpoczęli we wtorek realizowanie powierzonej im przez Radę Bezpieczeństwa ONZ misji w Syrii.
Eksperci ONZ w DamaszkuEksperci ONZ w DamaszkuPAP/EPA/LUCIE PARSAGHIAN

Konwój ok. 20 samochodów ONZ wjechał do Syrii przez granicę z Libanem. Obserwatorzy nie mogli przybyć prosto do Damaszku z powodu starć, jakie toczyły się w okolicach lotniska.
Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała, że eksperci zajmą się m.in. domniemanym atakiem chemicznym z 19 marca we wsi obok syryjskiego miasta Aleppo. Wiadomo, że siedem z 19 miejsc, w których jest składowana broń chemiczna, znajduje się w strefie walk i dostęp do nich będzie trudny.
Obserwatorzy mają przedstawić raport końcowy ze swoich prac do końca października. Do połowy przyszłego roku powinien zostać zniszczony syryjski arsenał broni chemicznej.
Eksperci ONZ byli już w Syrii w związku z atakiem z 21 sierpnia, do którego doszło na przedmieściach Damaszku. W raporcie przedstawionym 16 września Radzie Bezpieczeństwa ONZ inspektorzy potwierdzili, że w ataku użyto sarinu.

WOJNA W SYRII - zobacz serwis specjalny>>>

Atak pod Damaszkiem wywołał poruszenie na forum międzynarodowym. Stany Zjednoczone szykowały się nawet do akcji zbrojnej w Syrii. Udało się jednak wypracować inne rozwiązanie. Prezydent Syrii Baszar el-Assad zgodził się na przekazanie swej broni chemicznej pod nadzór międzynarodowy .

Zgodnie z planem, uzgodnionym przez szefów dyplomacji USA i Rosji, Johna Kerry'ego i Siergieja Ławrowa , reżim Assada ma przedstawić spis swego arsenału chemicznego.  Najpóźniej do połowy 2014 roku broń ta ma być całkowicie wyeliminowana.

Zajmą się tym m.in. eksperci ONZ. Wkrótce ma powstać nowy, większy zespół, który będzie nadzorował przekazanie syryjskiej broni chemicznej. Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski powiedział niedawno, że w skład tego zespołu mogliby wejść także Polacy.

W Syrii od ponad dwóch lat trwa wojna domowa. Szacuje się, że życie w konflikcie straciło ponad 100 tysięcy osób. Mówi się też o ponad dwóch milionach uchodźców.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk

''