Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Katarzyna Karaś 04.10.2013

Działacze Greenpeace zatrzymani w Rosji. Protest w Warszawie

W centrum Warszawy stanęła metalowa klatka, w której można się zamknąć na znak solidarności z aktywistami zatrzymanymi podczas protestu przeciwko planowanemu przez Gazprom wydobyciu ropy w Arktyce.
Protest przeciwko zatrzymaniu działaczy GreenpeaceProtest przeciwko zatrzymaniu działaczy Greenpeace Greenpeace Polska

Decyzją sądu z dnia 26 września, ekolodzy spędzą w areszcie w Murmańsku dwa miesiące, do czasu zakończenia śledztwa o domniemane piractwo. Wśród zatrzymanych jest Polak - Tomasz Dziemiańczuk.
Cela przy budynku Rotundy stanęła w środę rano, będzie tam aż do soboty - wówczas obędzie się globalny dzień akcji na rzecz zatrzymanych. - Aktywiści wykazali się wielką odwagą i determinacją. Stanęli w obronie Arktyki. Dlatego stajemy w ich obronie i domagamy się wypuszczenia z aresztu. Apeluję do wszystkich o solidarność z zatrzymanymi. Każdy może być dumny z Tomka i aktywistów Greenpeace - powiedział Maciej Muskat, dyrektor Greenpeace Polska.

Akcja Greenpeace w Rosji - czytaj więcej

W sobotę o godz. 12 do aktywistów Greenpeace dołączą znane osoby. Swój udział w wydarzeniu zapowiedzieli: Wojciech Malajkat, Paulina Przybysz, Tymon Tymański, Michał Piróg, Paulina Holtz, Robert Brylewski, Wojciech Mazolewski oraz Robert Leszczyński. Każdy z nich w ramach solidarności z zatrzymanymi na moment pozwoli zamknąć się w metalowej celi. W akcji weźmie też udział Natalia Bajorek-Dziemianczuk, żona polskiego aktywisty aresztowanego w Murmańsku.

Greenpeace całkowicie odrzuca wstępne zarzuty o piractwo postawione aktywistom i załodze statku Arctic Sunrise. Jak twierdzą przedstawiciele organizacji, w opinii ekspertów prawa morskiego i międzynarodowego nie ma podstaw do postawienia im zarzutu piractwa. Prawnicy organizacji złożyli też odwołanie od decyzji sądu w Murmańsku o zastosowaniu dwumiesięcznego aresztu. Decyzji w tej sprawie jeszcze nie ma.
- W przypadku naszych aktywistów zarzuty o piractwo nie mają podstaw w międzynarodowym prawodawstwie. Greenpeace od 40 lat prowadzi pokojowe akcje na całym świecie, by chronić środowisko naturalne. Protest przeciwko planom prowadzenia odwiertów w Arktyce był zgodny z zasadą działania bez przemocy, którą kieruje się Greenpeace - dodał Muskat.
Grupa ekologów z 18 krajów, w tym Polak Tomasz Dziemiańczuk zorganizowała na Morzu Barentsa akcję protestacyjną, przeciwko uruchamianiu platformy wiertniczej Gazpromu. Działacze Greenpeace twierdzą, że obiekt nie jest przygotowany na wypadek ewentualnych katastrof.

Pozostałe akcje solidarnościowe odbywające się w sobotę:

Wrocław, Rynek, godz. 12

Szczecin, Skwerek na Placu Żołnierza przy przejściu do Galerii Kaskada, godz. 12

Olsztyn, Starówka, godz. 12

Katowice, Starówka, godz. 12

Gdańsk, Pomnik Neptuna, godz. 12

Kraków, Rynek, godz. 12

Poznań, Pomnik Starego Marycha, ul. Półwiejska, godz. 12

Łódź, Pomnik Tuwima, godz. 12

Kołobrzeg, Latarnia Morska, godz. 15

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
Greenpeace, kk