Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Przerwa 06.10.2013

Start operacji niszczenia syryjskiego arsenału chemicznego

Eksperci ONZ i Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej wyruszyli na miejsca, gdzie jest gromadzony arsenał. Mają zacząć go niszczyć.

Przy pomocy ciężkiego sprzętu mają być niszczone głowice rakiet, bomby chemiczne lotnicze i części, służące do produkcji tego rodzaju broni.

Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej informowała wcześniej, że jej eksperci użyją metod odpowiednich tak, by syryjski arsenał nie nadawał się do użycia. Mają do tego celu używać materiałów wybuchowych, młotów oraz zalewać broń betonem.
Część syryjskiego arsenału może trafić do Norwegii i tam zostać zutylizowana. Podczas rozmów w siedzibie ONZ w Nowym Jorku zaproponowały to Stany Zjednoczone i Rosja. Organizacja Narodów Zjednoczonych oczekuje, że w listopadzie Oslo podejmie decyzję w tej sprawie.
Według rzecznika Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej, Syria ma w swoim posiadaniu 1000 ton broni chemicznej, głównie sarinu i gazu musztardowego. Z rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ wynika, że operacja likwidacji syryjskiego arsenału tej broni powinna zakończyć się w połowie 2014 roku.

WOJNA W SYRII - zobacz serwis specjalny>>>
Syryjska broń chemiczna ma być zniszczona do połowy przyszłego roku. Zakłada to porozumienie zawarte przez Stany Zjednoczone i Rosję w sobotę w Genewie.
Amerykański dziennik "Wall Street Journal" podał, że syryjscy żołnierze od kilku miesięcy przemieszczają składy broni chemicznej po całym kraju w celu utrudnienia jej wykrycia przez USA.
Zachód jest przekonany, że reżim syryjski ma niezadeklarowane zapasy broni chemicznej, m.in. sarinu i gazu musztardowego oraz drażniącego układ krwionośny i nerwowy gazu bojowego VX. Jak poinformował sekretarz stanu USA John Kerry, 21 sierpnia w ataku na przedmieściach Damaszku został użyty sarin . W ataku zginęło prawie 1,5 tys. osób, w tym ponad 420 dzieci.
Konwencja o zakazie broni chemicznej została podpisana w Paryżu w 13 stycznia 1993 roku i weszła w życie 29 kwietnia 1997 roku. Zakazuje ona produkcji, przechowywania i wykorzystywania broni chemicznej. Zakazuje też państwom będącym jej sygnatariuszami pomagania innym krajom w produkcji lub używaniu takiej broni. Nad stosowaniem nakazów Konwencji czuwa Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej, z siedzibą w Hadze.

Syria nie podpisała do tej pory Konwencji, ale podpisała w 1925 roku Protokół genewski o zakazie używania gazów duszących, trujących lub podobnych oraz środków bakteriologicznych.
W Syrii od ponad dwóch lat trwa wojna domowa. Szacuje się, że życie w konflikcie straciło ponad 100 tysięcy osób. Mówi się też o ponad dwóch milionach uchodźców.

''

IAR/MP