Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Beata Krowicka 10.10.2013

Nagroda im. Sacharowa. Laureatką 16-letnia blogerka Malala Yousafzai

O dokonanym wyborze jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem poinformowali przedstawiciele grup politycznych Parlamentu Europejskiego.
Malala Yousafzai została w 2013 roku uznana przez magazyn Time za jedną z najbardziej wpływowych osób na świecieMalala Yousafzai została w 2013 roku uznana przez magazyn „Time” za jedną z najbardziej wpływowych osób na świecieYoutube/TheNewYorkTimes

Malala Yousafzai, jest aktywistką walczącą o edukację dziewcząt w Pakistanie.

Za swą działalność była ścigana przez Talibów, którzy wydali na nią wyrok śmierci. W ubiegłym roku przed szkołą w Minorze w Pakistanie, Yousafzai, została, ciężko postrzelona w głowę. W środę upłynął rok od tego wydarzenia.

Malala mieszka obecnie w Wielkiej Brytanii, gdzie wyleczono jej rany. Nastolatka stała się symbolem walki o prawa dzieci i prawo kobiet do edukacji w islamskich krajach Azji.
Parlament Europejski każdego roku honoruje Nagrodą im. Sacharowa osoby lub organizacje wyróżniające się w walce o wolność myśli, prawa człowieka oraz sprzeciwiające się prześladowaniom i nietolerancji.

Wyróżnieniu towarzyszy czek na kwotę 50 tysięcy euro.

Nobel dla Malali?

Norweskie media informują, że Malala może otrzymać w tym roku Pokojową Nagrodę Nobla. Pakistanka znajduje się na liście faworytów dyrektora norweskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem Kristiana Berga Harpvikena. Norweskie media zastanawiają się jednak, czy przyznanie Nobla pakistańskiej nastolatce nie byłoby dla niej zbyt dużym ciężarem. Pojawiają się obawy, że mogłaby przez to stać się celem kolejnego ataku talibów.
Laureata pokojowego Nobla ogłosi 11 października w Oslo Norweski Komitet Noblowski.
Młoda bojowniczka

Malala zasłynęła jako autorka bloga, w którym krytycznie wypowiadała się o rządach talibów. Pakistańska nastolatka stała się symbolem walki o prawa dzieci i prawo kobiet do edukacji w krajach islamskich. Rok temu padła ona ofiarą zamachu przed szkołą w Mingorze. Do autokaru, którym Malala i jej koleżanki miały wracać po lekcjach do domu, wszedł brodaty mężczyzna i strzelił dziewczynce w głowę i kark. Dwie inne uczennice zostały ranne.
Grupa Tehrik-e-Taliban Pakistan ogłosiła po zamachu, że dziewczynka propagowała zachodni styl życia i zachowywała się "nieprzyzwoicie". Atak miał być ostrzeżeniem dla wszystkich, którzy ośmielają się krytykować talibów. TTP zapowiedziała, że jeśli Malala przeżyje, powtórzą atak.

We wtorek w Wielkiej Brytanii i USA zostały wydane pamiętniki młodej Pakistanki.

''

IAR, PAP, bk