Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Chodurski 10.10.2013

Krytycy: Munro należał się ten Nobel

Tak uważają krytycy, komentujący przyznanie literackiej Nagrody Nobla kanadyjskiej pisarce Alice Munro.
Alice MunroAlice MunroPAP/EPA/JERRY BAUER
Galeria Posłuchaj
  • O twórczości Alice Munro mówi Magdalena Miecznicka (źr. IAR)
  • Krzysztof Cieślik o twórczości Munro (źr. IAR)
  • Dlaczego Nobel dla Munro - mówi Piotr Stasiak (źr. IAR)
Czytaj także

Na jej twórczość składają się głównie opowiadania o zwykłych ludziach i ich codziennym życiu na przedmieściach kanadyjskich miast. Szwedzka Akademia przyznając wyróżnienie kanadyjskiej pisarce nazwała ją "mistrzynią krótkiej formy literackiej".

Krytyk literacki Magdalena Miecznicka podkreśla, że poruszane przez nią historie mogą być czytelnikom bardzo bliskie. - Każdy może sie w tym odnaleźć, Munro opisuje historie, które dotykają nas wszystkich. Jest Emilem Zolą albo Balzakiem zawierania zawiłych ludzkim emocji w kilku zdaniach - podkreśla Miecznicka.

Redaktor naczelny portalu xiegarnia.pl Krzysztof Cieślik wskazuje, że twórczość Alice Munro cechuje się niezwykłą dokładnością w badaniu ludzkich charakterów. - Alice Munro sięga głębiej do wewnątrz człowieka niż większość pisarzy. Munro zostawia zwykle czytelnika z uczuciem niedosytu, ale czytelnicy lubią ten stan - uważa Cieślik. Dodaje, że Alice Munro osiągnęła mistrzostwo w obranym przez siebie kierunku. - Nie ma dziś porównywalnego autora opowiadań. W Polsce niestety gatunek ten jest mało popularny. Na zachodzie sytuacja jest inna - mówi.

Redaktor naczelny magazynu literackiego "Książki" Piotr Dobrołęcki zaznacza, że dzieła kanadyjskiej autorki podbijają półki księgarń na całym świecie. - W tym roku nie doszło do sytuacji, w której Nobla otrzymuje pisarz nieznany. Twórczość Alice Munro jest obecna w wielu krajach - zaznacza Piotr Dobrołęcki.

Alice Munro nie była w gronie ścisłych faworytów. - Jednak literacki Nobel dla Kanadyjki nie powinien być zaskoczeniem - przekonuje Piotr Stasiak z tygodnika "Newsweek". Jego zdaniem, w gronie literatów, było słychać też głosy, że nagroda tym razem należy się kobiecie. Alice Munro jest feministką, co także mogło mieć wpływ na werdykt akademii. Piotr Stasiak zwraca jednak uwagę na to, że feminizm pisarki nie jest - drapieżny i wojujący. Stasiak dodaje, że Alice Munro, dzięki literackiemu Noblowi, może stać się w Polsce bardziej poczytna. Jej książki można spotkać w księgarniach. Ukazują się nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Rozmowa z Wojciechem Mannem o książce Alice Munro "Drogie życie" >>>

Fragment
Fragment okładki książki "Drogie życie".

Krytycy literatury nazywają czasem Munro kanadyjskim Czechowem. Jej pierwszy zbiór „Taniec szczęśliwych cieni” ukazał się w roku 1968. Na język polski przetłumaczono między innymi dzieła „Kocha, lubi, szanuje...” , "Zbyt wiele szczęścia”, czy "Drogie życie".

Jej opowiadania skupiają się na relacjach międzyludzkich w codziennym życiu. Akcja większości jej prozy osadzona jest w południowo-zachodniej części stanu Ontario i toczy się wokół z pozoru trywialnych i codziennych faktów w otaczającej rzeczywistości.

Alice Munro urodziła się 10 lipca 1931 roku w Wingham w Ontario. Książki Munro zostały przetłumaczone na ponad 20 języków, a jej twórczość była wielokrotnie nagradzana, zarówno w Kanadzie, jak i innych krajach. Między innymi trzykrotnie otrzymała Governor General's Award for Fiction, Canadian Booksellers Award i Canada-Australia Literary Prize.

mc