Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Agnieszka Jaremczak 17.10.2013

Szczyt noblistów. Od Gorbaczowa po Dalajlamę

Wcześniej obradowali w Rzymie, Paryżu, Chicago i w Hiroszimie. 21 października Nobliści zbiorą się w stolicy Polski, by w ten sposób uczcić 30 rocznicę przyznania pokojowej nagrody Lechowi Wałęsie.
Rzym, Włochy, 10.11.04: Znany brytyjski piosenkarz Cat Stevens, który w roku 1977 przeszedł na islam i przyjął imię Yusuf Islam (L) otrzymuje od byłego prezydenta byłego ZSRR Michaiła Gorbaczowa (P) przyznawaną z okazji spotkania noblistów nagrodę dla Człowieka Pokoju (Man For Peace Award) 10 bm w Rzymie.Rzym, Włochy, 10.11.04: Znany brytyjski piosenkarz Cat Stevens, który w roku 1977 przeszedł na islam i przyjął imię Yusuf Islam (L) otrzymuje od byłego prezydenta byłego ZSRR Michaiła Gorbaczowa (P) przyznawaną z okazji spotkania noblistów nagrodę dla Człowieka Pokoju (Man For Peace Award) 10 bm w Rzymie. PAP/EPA/Alessandro di Meo

Starają spotykać się co roku. Pierwszy szczyt noblistów odbył się w Rzymie w 1999 roku, z inicjatywy byłego radzieckiego przywódcy Michaiła Gorbaczowa. Stolica Włoch gościła noblistów jeszcze przez kilka lat, aż do 2007 roku.

Od 2008 roku szczyty zaczęto organizować w różnych krajach, w zależności od tematu przewodniego spotkania.

Paryż, Berlin, Hiroszima, Chicago

Z okazji 60. rocznicy uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka obradowano w Paryżu. Rok później przypadała 20 rocznica upadku muru berlińskiego, więc szczyt zorganizowano w stolicy Niemiec. W 2010 roku nobliści spotkali się w Hiroszimie, bo sesje poświęcono nuklearnemu rozbrojeniu.

W zeszłym roku gospodarzem obrad było Chicago. Chciano w ten sposób wyrazić uznanie dla miasta, które jest ośrodkiem działalności na rzecz lokalnych społeczności. Ponadto z Chicago związany jest prezydent Barack Obama, który dostał pokojową nagrodę Nobla w 2009 roku. Co więcej, to właśnie stąd pochodziła Jane Addams, która w 1931 roku jako pierwsza Amerykanka otrzymała to prestiżowe wyróżnienie za pracę na rzecz marginalizowanych społeczności imigranckich.

Do tej pory tylko dwa razy (w 2001 i 2011 roku) nobliści nie spotkali się na corocznych obradach.

Nagroda Pokoju dla Bono, Anie Lennox i Roberto Baggio

Od 2002 roku laureaci pokojowej nagrody Nobla przyznają własne wyróżnienie - Peace Summit Award (przed 2006 rokiem nagroda nosiła nazwę Man for Peace Award). Dostają je osoby ze świata kultury, rozrywki i sportu za działania na rzecz pokoju. Pierwszym laureatem był włoski aktor i reżyser Roberto Benigni, twórca tragikomedii o życiu w obozie koncentracyjnym "Życie jest piękne", nagrodzonej Oscarem.

W Chicago wyróżniono aktora, zdobywcę Oscara Seana Penna za działania na rzecz ofiar trzęsienia ziemi na Haiti. We wcześniejszych latach nagrodę otrzymali między innymi: były włoski piłkarz Roberto Baggio za prowadzoną na całym świecie działalność charytatywną, brytyjska piosenkarka Annie Lennox za walkę z epidemią AIDS w Afryce i lider zespołu U2 Bono za wysiłki na rzecz umorzenia długów krajom najbiedniejszym.

W tym roku noblisci nagrodzą Sharone Stone

Jednym z najważniejszych dokumentów opracowanych przez uczestników zjazdu jest Karta na rzecz Świata bez Przemocy. Przyjęto ją w 2007 roku jako efekt trzyletnich prac.

W dokumencie tym mowa jest o przemocy, która manifestuje się na wiele sposobów, nie tylko poprzez konflikty zbrojne, okupację wojskową, ale też biedę, wykorzystywanie ekonomiczne, degradację środowiska naturalnego, korupcję i uprzedzenia ze względu na rasę, religię, płeć czy orientację seksualną.

Nobliści: dosyć łamania praw człowieka!

Autorzy karty wzywają światowych przywódców do rozbrojenia nuklearnego i eliminacji broni masowej zagłady oraz ograniczenia i ścisłej kontroli broni konwencjonalnej. Sygnatariusze potępiają terroryzm, ale podkreślają, że walką z nim nie można usprawiedliwiać łamania praw człowieka, międzynarodowych praw, norm cywilizacyjnych i zasad demokracji.

Uczestnikami dotychczasowych szczytów byli między innymi: były prezydent Polski Lech Wałęsa, były prezydent RPA Frederik Willem de Klerk, prezydent Izraela Szimon Peres, Dalajlama XIV, nieżyjący już prezydent Korei Południowej Kim De Dzung. W obradach brali też udział przedstawiciele organizacji wyróżnionych Noblem.

asop