Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Jaremczak 23.10.2013

Dalajlama: przemoc zwiększa tylko cierpienie

Konflikty trzeba rozwiązywać poprzez rozmowę - z takim przesłaniem Dalajlama XIV wystąpił podczas XIII Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla w Warszawie.
Jego Świątobliwość XIV DalajlamaJego Świątobliwość XIV DalajlamaPAP/Jacek Turczyk
Galeria Posłuchaj
  • Dalajlama: Wydaje mi się, że ludzie zasługują na pokój i to poczucie na świecie wzrasta. Coraz więcej ludzi wie co to jest współczucie i miłość bez względu na to czy są wierzący czy nie.
  • Powinniśmy raczej pomyśleć o koncepcji wielkiego "MY". Te 7 miliardów ludzi na świecie musi żyć razem jak bracia i siostry
  • Nasze prawa są zapisane w konstytucji Chin i na tym polega problem, że one nie są respektowane.
Czytaj także

- Wydaje mi się, że ludzie zasługują na pokój. Coraz więcej ludzi wie co to jest współczucie i miłość bez względu na to czy są wierzący czy nie - mówił Jego Świątobliwość. Tybetański duchowny uważa, że pragnienie pokoju na świecie obecnie rośnie.

Ten 78. letni buddyjski mnich budzi szacunek i uznanie na Zachodzie od lat 70. Wielokrotnie podkreślał, że wielkie religie mają wspólne przesłanie, wspólnie podzielane wartości - miłość, współczucie, przebaczenie, tolerancję, zgodę i samodyscyplinę.

Dalajlama XIV przyznał, że jego pokolenie należy do XX wieku. - W ciągu tego stulecia sposób myślenia ludzi bardzo się zmienił - ocenił. Tłumaczył, że na początku poprzedniego wieku poszczególne kraje wypowiadały wojny swoim sąsiadom, a obywatele z dumą przyłączali się do wysiłku wojennego.

Jak zaznaczył, "nienawiść, gniew, złość nigdy nie rozwiązują żadnego problemu". Dlatego potrzebna jest zmiana myślenia. - Trzeba skończyć z podziałem na my i oni. Powinniśmy raczej pomyśleć o koncepcji wielkiego "MY". Te 7 miliardów ludzi na świecie musi żyć razem jak bracia i siostry - mówił.

Odnosząc się do niepodległości Tybetu, Dalajlama przypomniał, że już prawie 40 lat temu on i jego rodacy odpuścili sobie walkę o niezależność od Chin. Teraz chodzi o respektowanie prawa tam istniejącego, zapisanego zresztą w chińskiej konstytucji.

Pokój
Pokój bierze się z poczucia spokoju wewnątrz - mówił Dalajlama

Szczyt Noblistów >>> Czytaj więcej

Po południu nobliści zasadzą w Ogrodzie Saskim w Warszawie dąb. To dziesięcioletnie drzewo będzie pamiątką po XIII Szczycie Noblistów, jaki po raz pierwszy odbył się naszej części Europy.

Wałęsa laureatem pokojowego Nobla >>>

Gospodarzem spotkania została Warszawa, bo chciano w ten sposób uczcić 30. rocznice przyznania nagrody Nobla Lechowi Wałęsie.

IAR/asop