Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Klaudia Hatała 26.10.2013

Ekonomiści: zmiana czasu to zaszłość historyczna

Wielkie oszczędności czy niepotrzebny wysiłek? Zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie wcale nie musi przynieść naszej gospodarce znaczących korzyści.
Ekonomiści: zmiana czasu to zaszłość historycznaiotdfi/sxc.hu/cc
Posłuchaj
  • Główny ekonomista banku Credit Agricole Jakub Borowski o zmianie czasu (IAR)
  • Analityk ING TFI Paweł Cymcyk o zmianie czasu (IAR)
Czytaj także

Główny ekonomista banku Credit Agricole Jakub Borowski tłumaczy, że zmiana czasu nie ma dużego wpływu na gospodarkę naszego kraju. Rozmówca Informacyjnej Agencji Radiowej wskazuje, że nie zmieni się liczba godzin pracy, a więc nie gospodarka nie wygeneruje dodatkowego PKB.

<<<Zmiana czasu>>>

Jakub Borowski przypomina, że przesuwanie wskazówek zegara od zawsze było motywowane oszczędnościami energii. One, zdaniem eksperta pytanego przez IAR, prawdopodobnie nie są na tyle duże, żeby zmiana czasu się opłacała.

"O żadnych oszczędnościach nie ma mowy"

Czas letni wprowadzono, aby lepiej wykorzystać światło słoneczne i zmniejszyć zużycie prądu. Analityk ING TFI Paweł Cymcyk uważa jednak, że w 21. wieku trudno mówić o oszczędnościach, skoro większość z nas i tak pracuje w pomieszczeniach zamkniętych. Włączone komputery, klimatyzacja, czy oświetlenie sprawiają, że latem o żadnych oszczędnościach nie ma mowy - podkreśla.

Ekspert dodaje, że należy się zastanowić, czy nie zrezygnować ze zmian czasu dwa razy w roku. To wymagałoby jednak decyzji Unii Europejskiej, która postanowiła, że na całym obszarze Wspólnoty czas będzie różnicowany. Czas zimowy jest właściwy dla geograficznego położenia Polski.

Kto czasu nie zmienia?

Wskazówki na zegarkach przesuwamy w nocy z soboty na niedzielę z 3.00 na 2.00. Kolejna zmiana, tym razem w drugą stronę czeka nas 30 marca przyszłego roku.

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964. Od 1977 roku obowiązuje ona nieprzerwanie. W naszym kraju tę zmianę reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów.

Rozróżnienie na czas letni i zimowy obowiązuje we wszystkich krajach europejskich z wyjątkiem Islandii. Czasu nie zmieniają również Białoruś i Rosja.

W USA, Kanadzie i Meksyku czas zimowy i letni stosuje się z wyjątkiem pewnych regionów. Z kolei w Ameryce Południowej zegarki przestawia się w niektórych regionach Brazylii, Chile, Paragwaju i Urugwaju. Większość krajów na tym kontynencie zmieniała dawniej czas na letni, ale już z tego zrezygnowała. W Afryce czas letni stosują Maroko, Libia i Namibia.

Większość Azji czasu nie zmienia...

W Azji zmiany czasu obowiązują tylko w niektórych krajach Bliskiego Wschodu, m.in. w Izraelu, Syrii i Iranie. W większości krajów azjatyckich, w tym w Japonii, Indiach i Chinach, czasu letniego nie stosuje się.

W Unii Europejskiej zmianę czasu reguluje obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r.: "Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października".

Czytaj też <<<Czas zimowy i letni to zwykła umowa?>>>

IAR,PAP,kh

Zobacz galerię Dzień na Zdjęciach>>>