Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Jaremczak 28.10.2013

Tusk: drogi panie Tadeuszu, będzie nam Ciebie brakowało

- Żegnamy dzisiaj premiera i lidera tych wielkich historycznych zmian. Żegnamy też bardzo dobrego człowieka i przyjaciela wielu z nas - mówił Donald Tusk. Tadeusza Mazowieckiego szef rządu zaliczył do najwybitniejszych polskich polityków XX wieku.
Premier Donald Tusk wpisuje się do księgi kondolencyjnej, wystawionej po śmierci Tadeusza Mazowieckiego w Kancelarii Prezesa Rady MinistrówPremier Donald Tusk wpisuje się do księgi kondolencyjnej, wystawionej po śmierci Tadeusza Mazowieckiego w Kancelarii Prezesa Rady MinistrówPAP/Radek Pietruszka

Zdaniem Donalda Tuska, Tadeusz Mazowiecki pozostanie w pamięci Polaków jako ten pierwszy. - Pierwszy w najgłębszym tego słowa znaczeniu - mówił premier. Dla Tuska, pierwszy premier niekomunistycznego rządu był postacią wyjątkową, a przy tym "uderzająco skromną i powściągliwą.

- Być może w dzisiejszych czasach to najbardziej nas uderza, że można było w sobie z taką naturalną godnością pomieścić i wielkość i skromność - mówił premier.

Tadeusz Mazowiecki nie żyje: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Premier Tusk wspominał Mazowieckiego z czasów sierpnia 1980 r. - Pamiętamy niezwykły spokój, siłę ducha, bardzo dobrą twarz i mądre spojrzenie. Ono dodawało wszystkim odwagi - mówił.

Byłego premiera pamięta też z czasów strajków 1988 roku. - Szedł na czele smutnego pochodu, trzymając się pod ręce z innymi liderami strajku i z robotnikami. Pamiętam jak dziś wyraz jego twarzy, który dawał nam wszystkim do zrozumienia, że ta walka nie jest przegrana. Bo miał w sobie taką naturę spokojnego zwycięzcy - powiedział premier.
Jak wspominał tam, gdzie był Tadeusz Mazowiecki, tam "sprawy publiczne nabierały głębi i często towarzyszyło nam wzruszenie".

23.04.1994.
23.04.1994. Ówczesny lider KLD Donald Tusk i przewodniczący UD Tadeusz Mazowiecki podczas kongresu zjednoczeniowego

- Pamiętam, kiedy dodawał nam odwagi, gdy decydowaliśmy się na połączenie Unii Demokratycznej i Kongresu Liberalno-Demokratycznego i powstawała wtedy Unia Wolności. Miałem zaszczyt być przez dłuższy czas zastępcą Tadeusza Mazowieckiego w tej partii i była to dla mnie nadzwyczajna szkoła takiej publicznej służby - mówił Tusk.

Na znak żałoby po śmierci Tadeusza Mazowieckiego do połowy masztu opuszczono flagi na budynkach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Belwederu, Pałacu Prezydenckiego i parlamentu.

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów została wyłożona księga kondolencyjna. "Premierowi Rzeczpospolitej, prawdziwemu ojcu założycielowi, patronowi spraw wielkich i dobrych - z przyrzeczeniem, że będziemy starać się kontynuować Twój wysiłek" - napisał w niej szef rządu.

Warszawiacy mogą  wpisywać się do księgi w poniedziałek do godz. 22:00. Od wtorku, czyli od 29 października, księga będzie wystawiona w godzinach 8:00 - 20:00.

Tadeusz Mazowiecki zmarł w poniedziałek nad ranem, w wieku 86 lat.

Tadeusz Mazowiecki w Radiach Wolności. Nagrania archiwalne w serwisie specjalnym portalu PolskieRadio. pl >>>

IAR/asop