Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Katarzyna Karaś 29.10.2013

Ministerstwo i GDDKiA nie komentują raportu NIK o viaTOLL

Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła między innymi, że do wykonania bramownic wykorzystano materiały niespełniające norm i nieprawidłowo naliczano kary dla kierowców.
Posłuchaj
  • NIK o sieci viaTOLL: bramownice zagrażają kierowcom. Mówi prezes Izby Krzysztof Kwiatkowski (IAR)
Czytaj także

Ministerstwo Transportu i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) nie potrafią odnieść się do raportu Najwyższej Izby Kontroli (NIK) w sprawie nieprawidłowości systemu poboru opłat za przejazd drogami viaTOLL.
Do raportu nie chciała się również odnieść przedstawicielka firmy Kapsch, operatora systemu viaTOLL. Dorota Prochowicz powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że zapoznaje się z wynikami kontroli.
Według NIK, około 100 bramownic na drogach województwa śląskiego i małopolskiego oraz na odcinku autostrady A2 zostało wykonanych z materiałów, nie spełniających norm. Dodatkowo, urządzenia zainstalowano na podstawie sfałszowanych świadectw odbioru. Odbiory techniczne bramownic wraz ze wszystkimi urządzeniami przeprowadzono dopiero po upływie 10-14 miesięcy od uruchomienia sieci viaTOLL. Konsekwencje testowania sieci w trakcie eksploatacji ponosili użytkownicy dróg.
RPO: opłaty ViaTOLL łamią konstytucję?>>>

NIK zarzuca też budowniczym systemu, że bramownice zostały nieprawidłowo zakwalifikowane do kategorii urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego. Ponad 500 bramownic wzniesiono na drogach bez uzyskania pozwolenia na budowę.
Dodatkowo według Izby wielokrotnie doszło do nałożenia niesłusznych kar na kierowców. Wysokość kar za przejazd bez opłaty po tej samej drodze krajowej była bowiem uzależniona od liczby bramownic, przez które przejechał pojazd. Prowadziło to do niedozwolonej kumulacji kar za nieuiszczenie opłaty za jednorazowy przejazd tą samą drogą krajową.
Krajowy System Poboru Opłat (KSPO) został uruchomiony 1 lipca 2011 roku. Sieć viaTOLL uruchomiono niespełna osiem miesięcy później. ViaTOLL umożliwia elektroniczny pobór opłat za przejazdy samochodów po drogach publicznych. Sieć zastąpiła, uznawany za nieefektywny, system winiet.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, kk