Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Jaremczak 31.10.2013

Pożegnanie Tadeusza Mazowieckiego

Bronisław Komorowski, Donald Tusk, Lech Wałęsa, marszałkowie Sejmu i Senatu, szef Komisji Europejskiej Jose Barosso a także wielu, wielu innych będzie uczestniczyć w uroczystościach żałobnych byłego premiera.
Tadeusz MazowieckiTadeusz Mazowieckiprezydent.pl

W sobotę, w kaplicy Pałacu Prezydenckiego zostanie wystawiona trumna z ciałem Tadeusza Mazowieckiego. Posterunek honorowy bedą przy niej pełnić żołnierze Wojska Polskiego. Wszyscy, którzy będą chcieli oddać hołd zmarłemu, będą mogli wejść do Pałacu Prezydenckiego w godz. od 10.00 do 18.00. Warunek jest jeden: trzeba zabrać ze sobą dokument ze swoim zdjęciem.

Tadeusz Mazowiecki nie żyje: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

W niedzielę, w dniu pogrzebu, o godz. 10.30 orszak żałobny przejdzie Krakowskim Przedmieściem do Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście. Gdzie o godz. 11 mszę odprawi kardynał Kazimierz Nycz.
Trumna z ciałem byłego premiera spocznie w grobie rodzinnym na cmentarzu w podwarszawskich Laskach, gdzie pochowana jest także jego żona Ewa.

Pogrzeb będzie miał charakter państwowy, przewidziany jest ceremoniał wojskowy. Pożegnalne przemówienie wygłosi między innymi prezydent i premier.

W niedzielę będzie obowiązywać żałoba narodowa.

Oprócz przedstawicieli najważniejszych władz Polski, w uroczystościach wezmą udział politycy z całej Europy. Pełna lista osób nie jest jeszcze znana, cały czas spływają kolejne potwierdzenia.
Publiczne radio będzie relacjonować na swoich antenach przebieg uroczystości. W związku z żałobą Polskie Radio nie będzie w niedzielę emitować reklam.
Na antenie Radiowej Jedynki relacje reporterskie i materiały z uroczystości pogrzebowych pojawią się w specjalnej audycji, emitowanej od godziny 10.00 do 14.00. Tadeusza Mazowieckiego wspominać będą między innymi rzeczniczka prasowa jego rządu - Małgorzata Niezabitowska, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak oraz Aleksander Hall, minister w rządzie Mazowieckiego. Zaprezentowane zostaną również fragmenty archiwalnych audycji Polskiego Radia dotyczące pierwszego premiera III Rzeczypospolitej.
W dniu żałoby narodowej zmiany w swojej ramówce wprowadzi też Program 3. Muzyka nadawana tego dnia będzie zdecydowanie spokojniejsza. O godzinie 11.00 będzie można wysłuchać specjalnego, przedłużonego wydania serwisu w całości poświęconego Tadeuszowi Mazowieckiemu. Natomiast o 20.05 w "Klubie Trójki" gościć będą osoby wspominające pierwszego premiera III Rzeczypospolitej - Henryk Wujec, Kazimierz Wóycicki i Krystyna Skarżyńska.
Program 2 Polskiego Radia o godzinie 17.40 wyemituje specjalną dwudziestominutową audycję oraz relacje z uroczystości pogrzebowych. Z kolei w Programie 4 Polskiego Radia informacje o przebiegu uroczystości znajdą się w serwisach informacyjnych.
O godzinie 10.00 Polskie Radio 24 zaprasza do wysłuchania specjalnego programu, którego istotnym elementem będzie transmisja uroczystości pogrzebowych w Bazylice Archikatedralnej w Warszawie. O pierwszym premierze III Rzeczypospolitej opowiedzą jego przyjaciele i współpracownicy .
Tadeusz Mazowiecki - pierwszy niekomunistyczny premier po 1989 r. - zmarł w Warszawie w poniedziałek nad ranem; miał 86 lat.
Na znak żałoby po śmierci Mazowieckiego do połowy masztu opuszczono flagi na budynkach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Belwederu, Pałacu Prezydenckiego, parlamentu i siedzib władz lokalnych w wielu miastach całej Polski; wyłożono też księgi kondolencyjne.
Tadeusz Mazowiecki był uczestnikiem najważniejszych wydarzeń najnowszej historii Polski: w 1968 r., gdy posłowie "Znaku" składali interpelację w sprawie wydarzeń marcowych 1968 r.; w sierpniu 1980 r. w Stoczni Gdańskiej wśród strajkujących robotników; w 1989 r. przy Okrągłym Stole, a potem na czele rządu.
Mazowiecki był ostatnim premierem PRL i pierwszym premierem III Rzeczypospolitej, wybranym po wyborach 4 czerwca 1989 r.
W latach 90. był specjalnym wysłannikiem ONZ na Bałkanach; jako jedyny wysoki funkcjonariusz ONZ podał się do dymisji na znak protestu przeciw bierności wspólnoty międzynarodowej wobec zbrodni popełnianych w byłej Jugosławii.
Od jesieni 2010 r. pełnił funkcję doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Tadeusz Mazowiecki w Radiach Wolności. Nagrania archiwalne w serwisie specjalnym portalu PolskieRadio. pl >>>

IAR/PAP/asop