Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 03.11.2013

Prezydent: Mazowiecki stworzył fundament III Rzeczpospolitej

Mówił, że można się różnić, nie można się nienawidzić, że nie trzeba szukać wrogów, ale chętnych do wspólnej pracy na rzecz ojczyzny – tak mówił o Tadeuszu Mazowieckim prezydent Bronisław Komorowski podczas mszy w archikatedrze warszawskiej.
Uroczystości pogrzebowe byłego premiera Tadeusza Mazowieckiego. Prezydent Bronisław Komorowski przemawia, podczas mszy świętej żałobnej w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w WarszawieUroczystości pogrzebowe byłego premiera Tadeusza Mazowieckiego. Prezydent Bronisław Komorowski przemawia, podczas mszy świętej żałobnej w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w WarszawiePAP/Jacek Turczyk

Tadeusz Mazowiecki dobrze zasłużył się Polsce. Tak o pierwszym niekomunistycznym premierze mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas pożegnania w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Bronisław Komorowski podkreślił, że Tadeusz Mazowiecki jako polityk łączył osobistą skromność z poczuciem służby Polsce. Prezydent w swoim przemówieniu przypomniał przede wszystkim zasługi Tadeusza Mazowieckiego dla budowy struktur III Rzeczpospolitej. Bronisław Komorowski podkreślił, że jego następcy mogli jedynie dokładać swoje cegiełki do budowy gmachu wolnej Polski. - Fundamenty stworzył rząd Mazowieckiego i to on wyznaczył kurs polskich przemian w kierunku prorynkowym, prozachodnim i proeuropejskim. - podkreślił. To były decyzje, które zapadły podczas pierwszych 16 miesięcy transformacji ustrojowej, czyli w czasie rządów Tadeusza Mazowieckiego.

Prezydent zwrócił też uwagę, że za rok będziemy obchodzić 25 rocznicę odzyskania niepodległości i tę rocznicę będziemy obchodzić już bez pierwszego premiera III RP.

(źr. wideo: TVN24/x-news)

”Można być przyzwoitym i skutecznym”

Prezydent wspomniał również charakter pierwszego niekomunistycznego premiera Polski po II wojnie światowej . - Od Tadeusza Mazowieckiego można było uczyć się mądrej odwagi, prostych, ale jakże wymagających i jakże trudnych zasad: że konieczna jest odpowiedzialność za swoje słowa i czyny - mówił prezydent podczas mszy żałobnej.
Komorowski podkreślił, że od byłego premiera można było się także nauczyć, iż "trzeba dążyć do dobra wspólnego, a nie tylko do zaspokajania aspiracji jednostek, czy partii, że szacunek należy się każdemu, także politycznym adwersarzom czy przeciwnikom".

- Jak mówił, można się różnić, spierać, nie można się nienawidzić. Mówił, że trzeba nie szukać wrogów, ale chętnych do wspólnej pracy na rzecz ojczyzny, że wiara, szczególnie w naszym kraju była i jest źródłem siły mobilizującej ludzi do działania na rzecz dobra, że społeczeństwu potrzebne są autorytety, a nie mentorzy, że władzę sprawuje się po to, by podejmować najtrudniejsze nawet decyzje, jeśli tego wymaga przyszłość kraju i narodu - wyliczał Komorowski.
Prezydent podkreślił, że postawa Mazowieckiego pokazywała, że "można w polityce być i przyzwoitym, i skutecznym jednocześnie, że osobista skromność w połączeniu z postawą służby czynią polityków wartościowymi w oczach współobywateli".

"Żegnamy naszego premiera"

- Żegnamy Tadeusza Mazowieckiego, premiera czasu przełomu ustrojowego, architekta i budowniczego konstrukcji gmachu niepodległego państwa polskiego; żegnamy naszego premiera – mówił prezydent.
- Żegnam Cię Tadeuszu w imieniu całego państwa, jego władz i jego instytucji, żegnam w imieniu marszałków Sejmu i Senatu, w imieniu premiera polskiego rządu, żegnam Cię w imieniu wielu, wielu osób, które miały szczęście spotkać się z Tobą i iść tą samą solidarnościowa drogą ku polskiej wolności i poprzez polską wolność - dodał Komorowski.

(źr. wideo: TVN24/x-news)

Tadeusz Mazowiecki nie żyje: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Tadeusz Mazowiecki - pierwszy niekomunistyczny premier po II wojnie światowej - zmarł w poniedziałek nad ranem, miał 86 lat. W PRL był działaczem opozycji, w latach 90. wysłannikiem ONZ na Bałkanach, ostatnio doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Był ostatnim premierem PRL i pierwszym premierem III Rzeczypospolitej, wybranym po wyborach 4 czerwca 1989 r. Jego rząd wprowadził kosztowny społecznie tzw. plan Balcerowicza, który miał przeprowadzić gospodarkę Polski od systemu komunistycznego do rynkowego.

Rząd Tadeusza Mazowieckiego odegrał przełomową rolę w ewolucyjnym procesie przenoszenia władzy z dawnego obozu PZPR do Solidarności. Przeprowadził gruntowne zmiany ustrojowe. Wprowadził swobody obywatelskie, zmienił godło i nazwę państwa, a także dokonał zmian w konstytucji. Rząd realizował też tzw. plan Balcerowicza, który uruchomił reformy gospodarcze, w tym urynkowienie gospodarki i procesy prywatyzacyjne. Przywrócił także samorządność w Polsce i znaczenie społeczności lokalnej. W sejmowym expose sprzed 24 lat, Tadeusz Mazowiecki powiedział między innymi, że utożsamia się z ideałami "Sierpnia". Dodał, że tylko solidarne działanie wszystkich Polaków pozwoli naszemu krajowi osiągnąć sukces.

Rząd Mazowieckiego przeniósł władzę z PZPR do ”Solidarności” >>>

Był uczestnikiem najważniejszych wydarzeń najnowszej historii Polski: w 1968 r., gdy posłowie "Znaku" składali interpelację w sprawie brutalnej akcji milicji; w sierpniu 1980 r. w Stoczni Gdańskiej wśród strajkujących robotników; w 1989 r. przy Okrągłym Stole, a potem na czele rządu; w 1997 r. - gdy potrzebny był kompromis w sprawie konstytucji. Wyznaczony przez Komisję Praw Człowieka ONZ na specjalnego sprawozdawcę konfliktu w byłej Jugosławii, jako jedyny wysoki funkcjonariusz ONZ, podał się do dymisji na znak protestu przeciw bierności wspólnoty międzynarodowej wobec popełnianych tam zbrodni. Pełnił tę misję, z przerwami, od 1992 do 1995 r. Otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta Sarajewa, odznaczony Złotym Orderem Herbu Bośni (1996), uhonorowany nagrodą Srebrenica 1995 (w 2005 r.).

Był posłem na Sejm PRL III, IV i V kadencji i posłem na Sejm RP I, II i III kadencji (w latach 1991-2001). Od 2010 r. pełnił funkcję doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. polityki krajowej i międzynarodowej. Został odznaczony Orderem Orła Białego

IAR/PAP/agkm